FOTO: null

Naplaćivanje ulaska u zemlje članice Šengena je ideja o kojoj se već danima polemiše u svjetskoj javnosti, ali za sada nema zvaničnu potvrdu Evropske komisije, niti je u toj formi došla do BiH.

Ipak, program ETIAS, ili mehanizam za registrovanje stranih posjetilaca, po kojem bi trebalo da zarade između 500 miliona i dvije milijarde evra godišnje, trebalo bi da bude zvanično predstavljen u novembru. 

To su barem posljednje informacije, koje je britanskim novinarima potvrdila i ministarka unutrašnjih poslova Amber Rad, ističući da je ozbiljno razmatranje ovakvih dozvola za putovanja u okviru bezviznog režima nepoželjno, ali je moguće. 

Pokušali smo juče na više adresa u BiH da saznamo o ovome, ali u Savjetu ministara još nisu upoznati sa detaljima novog plana.

"BiH nema nikakve zvanične informacije o tome. Niti je nešto slično bilo predmet posljednjih razgovora ili susreta koje smo imali. Takođe, nije mi poznata ni slična praksa odranije. Međutim, zaista se nadam, ako i dođe do toga, da će ovaj program u primjeni zaobići zemlje koje su aplikanti, odnosno koje su u tom sada već veoma ozbiljnom statusu i integracionom procesu kao što je BiH", izjavio je Igor Crnadak, ministar spoljnih poslova BiH, ističući da se na tome zajednički radi, kako u BiH, tako i od strane EU. 

U međuvremenu, svjetski mediji se pozivaju na procjene relevantnih stručnjaka i neimenovanih izvora o tome da EU zapravo želi i ima legitimitet da odlučuje na ovakav način. 

"To im niko ne može osporiti, pa ni uskratiti. Mogu se pozvati na mehanizme kontrole i preglednosti priliva stranih državljana. Mogu na taj način jednostavno utvrditi preglednije baze podataka o prilivu migranata ili stalnih boravišnih dolazaka. Mi sad svoje nezadovoljstvo jedino možemo usmjeriti na to šta da radimo da se situacija stabilizuje u pogledu zaustavljanja migracija iz BiH prema EU. To je puno veći problem od dodatnih troškova koje će platiti neko ko turistički putuje iz BiH", smatra Miloš Šolaja, univerzitetski profesor za međunarodne odnose. 

Na inicijativu Francuske i Njemačke, ovakav mehanizam je inspirisan američkim sistemom ESTA. Svrha je jačanje sigurnosti Unije i jedan od mehanizama na koji se EU odlučuje nakon Brexita. Odnosi se na državljane zemalja koje nisu članice EU iz kojih bi se po ulasku naplaćivalo od 13 do 50 evra.

Pomenuti američki sistem toj zemlji je donio 177,8 miliona dolara 2013, a u 2015. godini zarađena su 193,2 miliona dolara, od 13,8 miliona ljudi i to su zvanični podaci Stejt departmenta.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )