Montažne kuće postale su trend izgradnje na našem ali i na svjetskom tržištu.
To potvrđuju i podaci da je iz Republike Srpske na inostrano tržište ove godine plasirano 15 odsto više montažnih kuća nego za isti period prošle godine.
Da li brzina izgradnje ovakvih kuća opravdava ekonomičnost, ali i otpornost u slučaju prirodnih nepogoda?
Za manje od tri mjeseca,ključ u ruke-ovako funkcioniše sistem izgradnje montažnih objekata.
Natraženije su kuće od 100 kvadatnih metara dok su cijene po kvadratu od 750 do 1500 maraka.
Za proizvođače je najvažnije da kupac obezbijedi građevinsku dozvolu.
- To su kuće koje su zdravije za život, štede mnogo energije, rađene od ekoloških materijala ali i njihova brzina izgradnje. Ono što je sada u ovom trenutku najveći problem je nedostatak radne snage, da sad neko gradi kuću da nađe majstora velika je umjetnost - kaže Vlasnik preduzeća izgradnje montažnih objekata Milenko Stevanović.
Većinu izgrađenih montažnih kuća proizvođači iz Republike Srpske izvoze za zemlje Evropske unije.
Robert Tomić koji živi u Australiji kaže, da je kvalitet takvih kuća u ovoj zelji dobar, ali da cijene u odnosu na one proizvedene u Srpskoj i nisu baš prihvatljive.
- Kod nas se pravi od metalne konstrukcije ili od drveta. Cijene se kreću od 800 hiljada do 2 miliona - napominje Tomić.
Arhitekte ne spore kvalitet montažnih kuća. Mogu se kažu, porediti sa klasičnim vidom izgradnje samo što imaju svoj vijek trajanja koji predviđa do 150 godina. Nakon toga se mogu reciklirati.
- Montažna kuća je za one investitore koje gradnja ne zanima, ne žele da se zamaraju, opremaju organizuju. Žele gotov proizvod i da samo usele u kuću. E tu je primjenjen taj suhi način gradnje za razliku od klasičnog - kaže arhitekta Јelana Barać.
Na našem tržištu montažne kuće još nisu u potpunosti zadobile povjerenje građana.
A kada su finansije u pitanji podaci Uprave za indirektno oporezivanje BiH govore da su proizvođači za proteklih devet mjeseci u inostranstvo plasirali ovih proizvoda u vrijednosti od 104 miliona maraka.
- Iz godine u godinu raste izvoz iz Bih u inostranstvo. Ovo može biti jedna sjajna grana u smislu izvoza iz naše države u inostranstvo - kazao je portparol UIO BiH Ratko Kovačević.
Trenutno je najpopularnije tržište Srbije, Hrvatske, Slovenije i Holandije. Kod nas bi ova proizvodna grana prema procjenama stručnjaka mogla potpuno zaživjeti tek za nekoliko godina.