FOTO: null

U godini koja je iza nas, većina građana Srpske teško da bi mogla da se pohvali poboljšanjem životnog standarda.

Sudeći po zvaničnim statistikama, za gro radnika i penzionera 2016. je uglavnom prošla u stilu presipanja iz šupljeg u prazno, odnosno bez ikakvog pomaka nabolje.

Mnogi su bili te nesreće da su lane izgubili ono što je po važnosti odmah iza zdravlja, a to je posao. Naime, za samo devet meseci u RS je bez zaposlenja ostalo čak 17.000 radnika.

S druge strane, broj penzionera je porastao za 4.560, dok penzije nisu povećane ni za marku, tako da mesečni prosek za ovu kategoriju iznosi 341 KM.

Prosečna plata je, doduše, u poređenju sa decembrom 2015, u novembru 2016. bila veća za pet, ali je sindikalna potrošačka korpa u istom periodu poskupela za 12 KM. Prosečna zarada iznosi 839, dok korpa košta 1.870 KM, što znači da troškove života jedne porodice u Srpskoj ne mogu da podmire ni dve plate.

Zato i ne čudi što građani RS spas u servisiranju osnovih životnih potreba u sve većoj meri traže u kreditima. Tako su za devet meseci 2016. krediti plasirani stanovništvu porasli za 19 miliona KM, pa zaduženost po stanovniku iznosi 2.050 KM.

Za pohvalu je povećanje najniže plate, ali ne i iznos, s obzirom na to da je reč o 25 KM za koje će oko 30.000 radnika mesečno moći da kupi tek nešto više od desetak kilograma onih najosnovnijih životnih namirnica.

Miloš S. iz Banjaluke, koji radi kao građevinac, mesečno zarađuje 500, a njegova supruga kao trgovac 400 KM.

- Dok platimo režije, kupimo mesečne karte i obezbedimo ogrev, jedva nam ostane za hranu i tek ponešto za potrebe našeg školarca. Godina iza nas je zaista bila teška, a po svemu sudeći slabi su izgledi da će nam biti bolje - kaže on.

U udruženjima potrošača ističu da će u 2017. biti još teže, s obzirom na najavljena poskupljenja i probleme sa kojima se suočava domaća privreda.

Pesimistični

Godina iza nas teška je bila i za penzionere, među kojima većina, osim lekova i jeftine hrane, nije bila u prilici da sebi priušti nešto drugo.

- Mnogi penzioneri bukvalno tavore u bedi, preživljavajući od obroka u javnoj kuhinji. Nismo optimistični da će biti bolje, jer, po svemu sudeći, ni u 2017. osim obećanja nećemo dobiti ništa - kaže član banjalučkog Udruženja penzionera Nenad Ratković.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )