Količina proizvedenog mlijeka u BiH konstantno se povećava, ali se, s druge strane, broj dobavljača, odnosno proizvođača smanjuje.
Kažu ovo za "Nezavisne novine" predstavnici Udruženja mljekara iz BiH, konstatujući da imamo proizvođače koji iz godine u godinu proširuju svoj stočni fond za proizvodnju mlijeka, jer posao smatraju isplativim, a to vodi ka tome da mali poljoprivrednici praktično nestaju, ili se jednostavno opredjeljuju da smanje broj grla krava muzara i ovu namirnicu proizvode isključivo za svoje (kućne) potrebe.
Samo tokom decembra 2024. godine mljekare u Republici Srpskoj prikupile su više od sedam hiljada tona kravljeg mlijeka, što je gotovo za osam odsto više nego u novembru iste godine.
To su podaci koji su pratili tok kompletne 2024. godine, jer iz Udruženja mljekara Republike Srpske kažu za "Nezavisne" da je proizvodnja mlijeka u prošloj godini nadmašila 2023. za čak četiri miliona litara.
"Sa tog aspekta ne možemo reći da prošla godina nije bila dobra, ali je sigurno da može bolje", ističe Milorad Arsenić, predsjednik Udruženja mljekara RS.
Kada je rekao da može bolje, Arsenić je mislio na činjenicu da su, kako tvrdi, u aprilu 2024. godine smanjene otkupne cijene mlijeka za tri feninga, i da to nije vraćeno.
Navodi da je otkupna cijena po litru sada u Srpskoj ispod jedne marke.
"Možda ugrubo da kažem 95 feninga. Ali, ko god ima manje od 95 feninga po litru mlijeka, nije dobro", upozorava Arsenić.
Ono što je dobra stvar, kako kaže, jeste da se u prošlog godini zaustavio pad proizvođača, te da ih je u ovom trenutku u Srpskoj oko 3.400.
Međutim, on podsjeća da je Programom podsticaja obuhvaćeno maksimalno njih 2.800, te da u toj priči postoje stvari koje bi trebalo da se isprave.
"Nismo zadovoljni načinom raspodjele sredstava putem Ministarstva poljoprivrede. Sredstva jesu značajna i sigurno nije malo, ali upitne su te raspodjele i neke stvari nam nisu jasne. Na primjer, isti je budžet kao u FBiH, a znatno je manja podrška po litri mlijeka. 28 feninga je po litru mlijeka podrška u Srpskoj, a u FBiH je 41 fening.
Neko ne ostvari klasu pa ne dobije taj novac, ali 95 odsto proizvođača dobije pomoć", rekao je Arsenić.
U jednom od dva najveća proizvođača mlijeka u Srpskoj, bilećkoj Mljekari "Pađeni", nemaju zamjerke na 2024. godinu. Rastao je otkup, prerada, izvoz.
"Trenutna otkupna cijena je realna, ne znam zaista ko je u prošloj godini smanjivao otkupnu cijenu, ja nisam. Otkupna cijena kod nas je različita i zavisi od masnoće, količine mlijeka, ima mnogo faktora koji utiču na cijenu. Drugo, prošle godine povećana je premija za mlijeko za tri feninga, mislim da je cijena veća nego godinu ranije", kaže za "Nezavisne novine" Nenad Vukoje, vlasnik Mljekare "Pađeni".
Ipak, i on potvrđuje riječi sa početka naše priče, a to je da je novih proizvođača sve manje, a da se oni koji su jednom napustili ovaj posao rijetko vraćaju.
"Količina mlijeka se povećava, a broj dobavljača se smanjuje, jer postoje bolja grla za mužu i to postaje isplativiji posao, način na koji se radi je bolji i kvalitetniji nego što se radilo. Jer, ako je neko pravio sto litara mlijeka, sada pravi 500 litara. Automatski nestaju mali proizvođači, tako da je to neka realnost", pojašnjava Vukoje.
Prošlom godinom zadovoljni su i mljekari u Federaciji BiH. Podsticaji su, tvrde, bili redovni, ali je nastavljeno gašenje malih poljoprivrednih gazdinstava.
"Proizvodnja mlijeka u FBiH je rasla, samo u Unsko-sanskom kantonu ona je veća za 4,5 miliona litara i iznosi 41,5 miliona litara mlijeka u 2024. Ne znam koliko trenutno ima proizvođača mlijeka u FBiH, ali je proizvodnja prošle godine bila nekih 140 miliona litara", navodi za "Nezavisne" Ermin Veladžić iz Udruženja proizvođača mlijeka i mesa Unsko-sanskog kantona.
Ni on, poput kolega iz Republike Srpske, ne krije da ima stvari kojima nisu zadovoljni.
"Nismo zadovoljni kada su u pitanju kapitalna ulaganja, iz razloga da je bilo obećavano da će investicije u poljoprivrednoj proizvodnji biti do 50 odsto, međutim, na kraju se završilo na 33 odsto. Da li to Vlada nije mogla iz nekih političkih razloga namiriti, ne znamo, ali sa tim ćemo ove godine ići da to bude fiksirani iznos, da li 30, 40, 50 odsto, kako bi proizvođači mogli planirati na jedan zagarantovani iznos, da bi znali kako da ulažu i koliko smiju potrošiti novca", ističe Veladžić.
Uz to, proizvođači u FBiH tražiće i veću cijenu otkupa po litri mlijeka.
"Otkupna cijena se kreće od 0,80 do jedne KM, bez PDV-a. Vidjeli ste da je u zadnjih mjesec dana sve poskupjelo 20 feninga i više, da su žitarice poskupjele sedam-osam odsto, koncentrati za krave muzare su skuplji od osam do 10 feninga, zbog čega ćemo od otkupljivača tražiti da se cijena otkupa sirovog mlijeka podigne između osam i 10 feninga", najavio je Veladžić.