FOTO: null

Slaven Gluvačević je poljoprivredni tehničar, njegov brat Darijan je kuvar, a njihovi prijatelji Dragan i Jovica Radošević su informatički tehničar i veterinar. Na prvi pogled bi se reklo da ova četvorka nema ništa zajedničko, osim što su međusobno braća.

Međutim, njih spaja ljubav prema pivu, a iz ljubavi je nastao posao.

Sve je krenulo jednog 1. maja kada su shvatili da im je uz roštilj potrebno dobro pivo i odlučili su ga napraviti sami.

Prvih nekoliko litara su bacili, ali to ih nije spriječilo da putem društvenih mreža i foruma razmjene iskustva s drugim ljudima i pokušaju ponovo.

- Riječ je o kraft pivu koje se zove “Old Slavic”. Do sada smo probali 15-20 recepata. Uglavnom ih uzimamo s interneta i dodajemo sastojke po želji. Pravili smo pivo s okusom narandže, karamele, čokolade i bundeve. Trenutno pravimo crno pivo koje ima okus kafe i čokolade, standardno svijetlo i imaćemo proljetno od bundeve. Pivo s okusom bundeve zove se Baba Roga - kazao je Dragan za Klix.

I ideja za naziv je nastala slučajno. Prvobitni plan je bio povezati ga s nečim što je karakteristično za Derventu, ali su se bojali da će ih to ograničiti.

- Darijan je kupio knjigu o slavenskoj mitologiji i s obzirom na to da ima puno bogova, svako pivo je postalo neki bog. Imamo piva koja se zovu Svarog, Perun i Vesna i na svakoj etiketi je napisano nešto o tim bogovima. Svarog je jak, Perun je dosta gorkog okusa, a Vesna je osvežavajuća - navodi Slaven.

Sve što su do sada proizveli popili su prijatelji i poznanici, a prodaju planiraju početi nakon što završe papirologiju u Opštini Derventa.

- Opremili smo ljetnu kuhinju kod mene, napravili smo sistem za pravljenje piva, sve smo sredili preko zime. Imamo kapacitet za 50 litara i planiramo ići na 80 litara po jednoj turi, a dnevno mogu ići tri ture. Planiramo prodavati u pubovima u Banjaluci, kafićima u Derventi, na festivalima i druženjima. Za motel Babino Brdo ćemo najverovatnije praviti njihovo pivo - kaže Slaven.

Interesovanje je veliko, svi žele probati ono što se kuva u maloj pivari pa momci često organizuju degustaciju, ali nije teško doći do konačnog proizvoda. Postupak proizvodnje traje 45 dana, a cijenu će definisati nakon dogovora s kupcima.

- Drug nam je slao kvasac iz Amerike, fermentacija traje 15 dana, zatim u flašama treba stajati mjesec. Sve zavisi od kvasca, svjetlije pivo treba kraće stajati, a crno duže. Troškovi za 30 litara su blizu 100 KM i neće nam se isplatiti prodavati ispod 2-2,5 KM po flaši - ističe Dragan.

Za Dragana, Slavena, Jovicu i Darijana proizvodnja piva će biti i posao i hobi. Za početak bi, kažu, bili zadovoljni ukoliko bi od svake vrste prodali 100 litara.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )