Izgradnja infrastrukture, jačanje i zaštita domaće poljoprivredne proizvodnje kroz podsticajne mjere, preduslovi su ostanka mladih na selu. Zahvaljujući podršci resornog ministarstva i Vlade RS, koja kroz brojne mjere olakšava rad na imanjima, sve više mladih vidi perspektivu u poljoprivredi i ostaje na porodičnim gazdinstvima.
Božan Aleksić iz Golog Brda kod Bijeljine nije imao dileme. Poljoprivredni fakultet završio je kako bi obogatio znanje i doprinio razvoju svog domaćinstva.
Uprkos teškoćama koje prate agrar, svoju budućnost vidi u rodnom selu.
- Mnogo se radi, ali si svoj na svome. Treba ulagati, treba obnavljati mehanizaciju, primjenjivati najnovija dostignuća u agraru, ali sve kad se sabere, lijepo se živi. Brat i ja ostali smo sa roditeljima i nismo se pokajali – kaže Božan za portal InfoBijeljina.
Premije i podsticaji, vjetar su u leđa su mladim i vrijednim ljudima.
Vojislav Lukić iz Suvog Polja svake godine obnavlja poljoprivrednu mehanizaciju i povećava broj muznih grla na farmi. Sa porodicom ostaje na seoskom ognjištu.
- Imao sam ponudu da idem u Njemačku, ali mislim da se i ovdje od svog rada može solidno živjeti - kaže ovaj mladić.
Prema riječima pomoćnika ministra poljoprivrede Saše Lalića, cilj resornog ministarstva je da zadrži na selu što veći broj mladih.
- Pored kapitalnih investicija, mi smo fokus stavili na mlade u poljoprivredi. Smatramo da ako ovu populaciju zadržimo, sačuvaćemo selo – kaže Lalić za InfoBijeljinu.
Velika pomoć mladim poljoprivrednicima su subvencije iz republičkog agrarnog budžeta koji ove godine iznosi 180 miliona KM.