Osim Slobodanke Tošić (30), osuđene bivše misice i trenutno najpoznatije begunke iz BiH, na spisku Interpola nalaze se još tri državljanke BiH koje godinama izmiču prvosuđu.
Za sve njih, osim za Tošićevu, ne zna se gde se nalaze. Po poslednjim informcijama, Slobodanka Tošić je u Srbiji, a obzirom da ima dražvljanstvo te države, što se navodi i u podacima Interpola, neće biti izručena u BiH.
Bivša misica fotogeničnosti BiH i Plejbojova zečica pobegla je posle pravosnažnosti presude. Ona je polovinom jula osuđena na dve i po godina zatvora zbog saučesništva u pokušaju ubistva Đorđa Ždrale 2006. godine u Istočnom Sarajevu.
U presudi je navedeno da je bila član grupe koja je planirala ubistvo Ždrale, koji služi kaznu od 20 godina zatvora zbog ubistva Ljubiše Savića Mauzera. Posle hapšenja u akciji „Lutka“ Tošićeva je pobegla, a onda je početkom jula prošle godine uhapšena je u Hrvatskoj.
Prvo joj je određen pritvor, a onda određene mere zabrane koje su podrazumevale da ne sme da napušta Han Pijesak. Međutim, da je pobegla iz zemlje u Sudu BiH su shvatili nakon što se nije odazvala na izdržavanja kazne, nije se javljala, te je nisu našli na adresi gde živi.
Istovremeno, ne zna se gde se nalazi Aldijana Dizdarević (30) iz Velike Kladuše, osumnjičena za pokušaj ubistva. Međunarodna poternice za njom raspisana je po nalogu Kantonalnog suda u Bihaću u oktobru prošle godine.
Osumnjičena je da je 14. septembra 2011. uveče u mestu Kumarice kod Velike Kladuša iz ručno izrađene puške takozvane kubure, kalibra 16 milimetara, ispalila hitac prema N.S. (29) iz Velike Kladuše koji je tada zadobio teške povrede.
Sagovornik “EuroBlica” blizak bezbednosnim agencijama ističe da se ponekad dogodi da agencije mesecima, pa i godinama nemaju nikakav trag ili informaciju gde se neki begunac nalazi.
- Ima slučajeva gde se čini kao da je osoba “propala u zemlju”, posebno ako neko ima državljanstvo neke druge zemlje ili su uspeli u inostranstvu da dobiju neki status, naprimer azil. Čak i njihovi bližnji ne znaju gde su – ističe naš sagovornik.
Već neko vreme na interpolovoj poternici nalazi se i Borislavka Kovačević (49) iz Kozarske Dubice. Ona je u julu 2013. godine u Sudu BiH osuđena na osam meseci zatvora zbog utaje poreza.
U presudi je bilo navedeno da je od februara 2006. do februara 2007. kao direktor u jednoj firmi knjigovođi firme naložila da nepravilno prikaže promet robe, te je na taj način izbegnuto plaćanje PDV od 28.947 KM.
Godinama se traga za Šejlom Kajtezović (33), državljankom Austrije rođene u Bihaću zbog neovlašćene proizvodnje i prometa droga.
Po dostupnim informacijama , ona je trenutno nastanjena u Francuskoj.
U bekstvu stotinu ljudi
Oko 120 državljana BiH nalazi se na Interpolovoj listi. Traga se za pljačkašima, ratnim zločincima, ekstrmistima, trgovcima drogom, silovateljima, iznuđivačima.
Među njima je i bivši komesar policije USK Ramo Brkić (50) koji je osuđen na 11 godina zatvora zbog organizovanog kriminala.