„Darodavci-gifteri“ i „Ispružene ruke“ neformalne su grupe koje su okupile mlade ljude, učenike, studente i zaposlene, od 15 do 22 godine, koji realizuju projekte čiji je cilj poboljšanje života ove populacije.
Nazivi su simbolični, a njima poručuju da znaju, mogu i žele da mijenjaju svijet u kojem žive, te da uz malo podrške to mogu postići svojim projektima.
Od novembra 2023. godine do marta sljedeće godine učestvuju u projektima „Nauka ne čeka“ i „Obradujmo svoje drugačije drugare“ koje sprovodi PRONI Centar za omladinski razvoj u partnerstvu sa Međunarodnim republičkim institutom (IRI) i uz podršku USAID-a.
“’Nauka ne čeka’ je projekat koji ima za cilj da unaprijedi i promoviše praksu Poljoprivredne i medicinske škole tj. farmaceuta i medicinskih tehničara. Nabaviće sirovinu za praksu farmaceuta, a oni će praviti kreme i druge preparate sa svojim profesorima koje će zatim prodavati na atraktivnim lokacijama u gradu. Organizovaće i mjerenje pritiska stanovnicima Bijeljine uz davanje medicinskih savjeta. Dobijena finansijska sredstva biće uložena u nabavku opreme za medicinske tehničare. Na ovaj način žele da pokažu da su već oformljeni u svom zanimanju i da žele da iskažu humanost i empatiju jednih prema drugima”, kaže za InfoBijeljina koordinator aktivnosti ove dvije grupe je Ljubica Mlađenović.
„Obradujmo svoje drugačije drugare“ je projekat kojim žele da svojim drugarima koji imaju poteškoće u razvoju pokažu da su uz njih.
Poljoprivredno-medicinska škola prije dvije godine upisala je najveći broj djece sa poteškoćama u razvoju čak 11, a specijalna odjeljenja OŠ „Vuk Karadžić“ su popunila svoje kapacitete.
Mladi ljudi žele da pokažu da inkluzija ne smije biti samo slovo na papiru, već da se primjenjuje u praksi.
Jedna od aktivnosti je bila posjeta Dnevnom centru za djecu sa poteškoćama u razvoju, gdje su se u razgovoru sa koordinatorom Dnevnog centra, pedagogom psihologom Slavicom Kovrlijom informisali o broju djece i mladih, njihovim poteškoćama i željama.
Učesnici ovih projekata sastali su se i sa zamjenicom Ombudsmana za djecu RS Jovankom Vuković koja im je dala savjete i uputila ih u Konvenciju o pravima djece među kojima je najvažnije pravo na obrazovanje.