Stanari bijeljinskog naselja Pet jezera nemaju pravo na otkup stanova koje je izgradila jedna njemačka nevladina organizacija.
Prije 20 godina izgrađeno je 140 stanova za izbjegle i raseljene osobe koje su dodijeljene ovim kategorijama kao alternativni smještaj.
Stanovi su u vlasništvu grada, a dati su na upravljanje Ministarstvu za izbjegle i raseljene osobe RS. Naime, iako korisnici stanova žele da ih otkupe za to ne postoji pravna mogućnost, dok s druge strane kuće propadaju zbog lošeg materijalnog položaja stanara.
Porodice poginulih boraca i ratni vojni invalidi od prve do četvrte kategorije, koji žive u ovim stanovima, imaju isključivo pravo na njihovo korištenje ali ne i vlasnička prava. Stevo Vuković iz Smoluće izbjegao je 1992. godine. Sa suprugom Borkom i majkom Milom živi od penzije od 160 maraka. Imovina u Smolući je potpuno uništena pa i kad bi se htjeli vratiti na svoje ognjište nemaju gdje.
- Imao sam veliko imanje i od kuće i pomoćnih zgrada nije ostala ni cigla. Federalne vlasti nam nikada nisu pomogle u obnovi imovine, a opstruišu i svaki vid povratka. Od kako smo izbjegli, selili smo se više puta. Mislili smo kada smo dobili ovaj stančić da ćemo imati kakav takav krov nad glavom, ali još ništa rješili nismo. Svake godine tražimo novo rješenje od nadležnog ministarstva kako bi mogli ostati u ovom stanu. Prikupljamo dokumentaciju kao da se nešto tu može bitno promijeniti - kaže Vuković.
Zabrinut je i Ratko Kukarić iz Požarnice koji kaže da svoju predratnu imovinu nikada ne bi mijenjao za stan u kome sada stanuje.
- Imao sam kuću, a nasledio sam i majčinu. U vlasništvu sam imao i vojni stan, koji nikada nisam uspio da vratim. I sada sam pored svega toga „pod vedrim nebom”. Ali izbora nemam. Imam gomilu papira, ali nigdje ne piše da je to moje pa da nam bar omoguće da ovaj stan uknjižim na sebe, bilo bi mi lakše – kaže Kukarić.
Dodaje da sve manje vjeruje u mogućnost da stanovi u kojima sada stanuju postanu njihovi, jer godinama slušaju prazna obećanja. On sa suprugom Stanimirkom i sinom Cvijetinom stanuje u pedesetak kvadrata.
Grad Bijeljina izašao bi u susret ovim kategorijama koje bi željele da riješe svoje imovinsko - pravne odnose, odnosno da postanu vlasnici tih stanova, ali zakonska regulativa trenutno to ne omogućava.
U nadležnom ministarstvu tvrde da na rešavanju ovog problema rade sa nadležnim u resornom ministarstvu.
Rešavanje komunalnih problema
U nadležnom odeljenju Gradske uprave Bijeljine navode da nastoje i da pomognu stanarima u rješavanju komunalnih problema. Zbog čestog izlivanja septičkih jama izgradili su fekalnu kanalizaciju, a planiraju da urade javnu rasvetu.
Najvažnije je, smatraju u Gradskoj upravi da se lokalnoj upravi omogući da ove stanove uknjiži kao svoje vlasništvo nakon čega bi stanarima mogli dati rješenje o zakupu odnosno omogućiti im da otkupe ove stanove.