Da li je napokon otkriveno kako je kamenje Stounhendža dospjelo na mjesto gdje se danas nalazi?
Nakon što su utvrdili da čuveni Stounhendž nije oduvijek bio na mjestu na kom je danas, kao i da je kamenje teško nekoliko tona prvobitno bilo na lokaciji udaljenoj više od 200 kilometara, naučnicima nije dugo trebalo da otkriju kako je tamo dospjelo. Naime, oni tvrde da su kamenje pomjerili – glečeri.
Arheolozi su na lokaciji u Viltšajeru pronašli dokaze da su kameni blokovi od kojih je Stounhendže napravljen prvo bili korišćeni na drugom mjestu, i to u Velsu. Tamo je prvi Stounhendž bio oko 500 godina i onda je premješten na sadašnju lokaciju. Ali, kako?
Drugi tim naučnika sada je objavio istraživanje u kom tvrdi da su pratili male krhotine pronađene u blizini Stounhendža sve do Velsa i otkrili da su kameni blokovi premješteni prije 1,5 milion godina pomjeranjem glečera, a ne ljudskom rukom, drevnim zidarima, vanzemaljcima i sl. Tragovi koji bi ukazivali da je u sve bila upletena ljudska ruka, u stvari su tragovi koje su vremenom ostavljali sami arheolozi, tvrdi dr Brajan Džon.
"Arheolozi su toliko jako željeli da ispričaju dobru priču da su ignorisali i pogrešno tumačili dokaze koji su bili pred njima", kazao je Džon, a prenosi "Independent".
Više o misteriji Stounhendža znaće se sljedeće godine, kada će arheolozi nastaviti iskopavanji.