FOTO: novosti.rs

Rekordno visoke temperature u januaru i februaru, bez mrazeva i padavina, donijele su semberskim ratarima, već na startu sezone, nove nevolje koje nisu očekivali ni najveći pesimisti. Pored nedostatka vlage za normalan razvoj pšenice, na parcelama sa ovim usjevom sad "miševi kolo vode"

Glodari, bukvalno, uništavaju mlade biljke i gotovo da nema načina da im se stane u kraj. Ne postoji mehanizovano tretiranje, pa ratari ručno stavljaju razne mamce u vidu tretirane zrnaste hrane na devastirana mjesta koja podsjećaju na Mjesečevu površinu, ali miševi, gotovo da ne reaguju na ovu "ponudu" ratara i nastavljaju sa "žetvom" pšenice.
 
Radmila Nešković, stručni saradnik za ratarstvo pri Ministarstvu poljoprivrede RS, kaže da se ponavlja situacija od prije nekoliko godina, kada je proljeće bilo sušno, ali nije ni približno bilo ovoliko napasnika i ovolika šteta.

- Razumljiva je pojava glodara i njihovo razmnožavanje u ovakvim uslovima, bez mraza, padavina i sa visokim temperaturama u zimskom periodu. Iako poljoprivrednici pribegavaju njihovom uništavanju,evidentno je da je već pričinjena ogromna šteta na parcelama sa pšenicom koja je u fazi bokorenja - kaže Neškovićeva.

U toku proljećna prihrana usjeva

U toku je proljećna prihrana usjeva azotnim đubrivima, i samo bi veće količine padavina donekle popravile situaciju - prvo da pripomogne rast pšenice, i drugo da kiša na prirodan način istjera glodare sa njihovog staništa, ukazuje Radmila Nešković.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )