Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH uputilo je u proceduru zakonske akte u koje nisu ugrađeni stavovi Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Vlade Republike Srpske.
Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske saopšteno je da zakoni o hrani, veterinarstvu i poljoprivredi, za koje je ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović juče rekao da ih je uputio u proceduru, nisu do kraja usaglašeni, iako su predstavnici Srpske u okviru radnih grupa insistirali da budu unesene primjedbe Vlade.
"Ako bi se u narednom periodu i desilo da dođe do zabrane izvoza mlijeka, institucije Republike Srpske ne bi mogle da snose nikakvu odgovornost, jer su svojim djelovanjem bile usmjerene na pronalaženje rješenja koje bi bilo prihvatljivo i u najboljem interesu poljoprivrednih proizvođača", navode u Ministarstvu.
U saopštenju napominju da je uslov EU, kada je riječ o izvozu mlijeka, propisivanje jasne podjele nadležnosti i komandnog lanca, pa donošenje rješenja samo u zakonu na nivou BiH nije uslov sam po sebi i nije kompletno rješenje.
"Rješenje koje BiH mora da usvoji i provede po pitanju komandnog lanca u službenim kontrolama mora biti u skladu sa ustavnim uređenjem i da obuhvata sve nivoe vlasti, a da li će to biti u okviru jednog ili tri zakona to je stvar unutrašnjeg uređenja", ističu u resornom ministarstvu.
Iz Ministarstva poljoprivrede napominju da Republika Srpska po tom pitanju predlaže i insistira da se uvažavaju institucije i poštuje hijerarhija nadležnosti između organa svih nivoa BiH, dakle nivoa BiH i entiteta.
"Zakoni, sami po sebi, nisu uslov EU već sistem koordinacije i Republika Srpska neće dozvoliti da se data situacija koristi za bilo kakvo drugo preuzimanje nadležnosti u odnosu na ono što je neophodan preduslov za funkcionisanje spoljnotrgovinskog poslovanja", navedeno je u saopštenju.