FOTO: null

Vozila u vlasništvu Oružanih snaga BiH nisu osigurana poput ostalih učesnika u prometu, saznaje Balkanska istraživačka mreža (BIRN).

“Tačno je da naša vozila nisu osigurana, ali su uredno registrovana”, navode iz Ministarstva odbrane, te dodaju da im to omogućava Zakon o osiguranju od automobilske odgovornosti.

U slučaju sudara civilnog automobila s nekim od vozila Oružanih snaga, umjesto direktne naplate štete, s obzirom da vozila nisu osigurana, naplata se dogovara sa Ministarstvom odbrane BiH ili tužbom, ukoliko se ne postigne dogovor.

Uprkos tome što nisu obavezni osigurati vozila, u cilju zaštite od štete, kako navode u Ministarstvu odbrane, svake godine se dogovara osiguranje grupe od oko 150 vozila koja su najfrekventnija u upotrebi, poput kamiona i automobila, dok više stotina vozila i dalje ostaje neosigurano.

“Ova mjera se preduzima sa ciljem zaštite od nastanka štete prema stanovništvu BiH kao i eventualnih šteta prema vojnoj organizaciji”, kazali su u Ministarstvu odbrane.

Krajem prošle godine, Ministarstvo odbrane je raspisalo javni poziv za sklapanje ugovora za osiguranje ovih 150 vozila a, kako navode, procedura sklapanja ugovora trebala bi biti okončana za četiri mjeseca.

Kako BIRN neslužbeno saznaje, pripadnici Oružanih snaga ne mogu neosiguranim vozilima ući u NATO bazu u Butmiru.

Dodatni problem, kako su ispričali pripadnici Oružanih snaga, jeste to što zbog poništavanja poziva za javnu nabavku za kupovinu hljeba uz ručak, primorani su sami kupovati hranu na dužnosti. Prema zakonu o službi u Oružanim snagama, kadeti imaju pravo na besplatnu ishranu.

Iz Ministarstva odbrane su potvrdili i da pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) trenutno rade na istrazi u ovom državnom ministarstvu.

SIPA je otvorila istragu o nabavkama goriva za Oružane snage nakon kojih je, kako se sumnja, budžet BiH oštećen za više od 300.000 maraka.

Istražuje se da li je Marina Pendeš, bivša zamjenica ministra odbrane, potpisivala štetne ugovore o nabavci goriva sa firmom BTG iz Tomislavgrada. SIPA je istragu o nabavci goriva proširila i na nabavku rezervnih dijelova za helikoptere koje je Ministarstvo odbrane nabavljalo od firmi SICMA Group i ZIK. Fakture su bile vrijedne i po 900.000 maraka.

“SIPA vodi postupak, isti je u toku, te stoga ne možemo davati nikakve informacije vezane za ovaj postupak”, navode iz Ministarstva Odbrane.

Pendeš se u odvojenom postupku trenutno sudi da je, kao zamjenica ministra odbrane BiH, omogućila da se savjetniku u njenom kabinetu Ivi Miri Joviću isplaćuju plate i naknade, iako nije redovno dolazio na posao niti bio prisutan na radnom mjestu.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )