Bijeljinski Muzej Semberija dobilo je na konkursu 10.000 maraka od Ministarstva civilnih poslova BiH za rekonstrukciju dela prostora u kojem je smeštena arheološka postavka.
Ova aktivnost obradovala je zaposlene kao i ljubitelje muzejske umetnosti budući da taj prostor nije adaptiran gotovo 40 godina. Radovi koji će se raditi su adaptacija fasade, projekat video-nadzora i izmena kompletne rasvete. Pored renoviranja stalne arheološke postavke iz Muzeja poručuju da bi u narednom periodu trebalo raditi i na obnovi kompletne zgrade u kojoj se nalazi ova ustanova.
Direktor Muzeja Momčilo Koprivica rekao je da je jedan deo poslova već urađen.
- Urađene su nove izložbene vitrine, postavljena led rasveta i zamenjene elektro-instalacije. U drugoj fazi biće urađena arheološka karta i legende na vitrinama. Planova imamo mnogo, ali ne i novca. Aplicirali smo projekte i kod nadležnim institucija i međunarodnih donatora kako bi dobili još nešto novca - kaže Koprivica.
Konzervator Snežana Antić kaže da koncepcijski, sve ostaje isto, osim što će prostor dobiti moderniji izgled, koji bi trebalo da privuče veći broj zainteresovanih.
- Imamo dosta bogatu zbirku od neolita do kasnog srednjeg veka i neverovatne srednjevekovne lokalitete koji se prostiru duž staroga korita Drine od sedmog do 15. veka – rekla je Antićeva.
Arheološka postavka Muzeja u Bijeljini autorski je rad dva poznata domaća arheologa, Milice Kosorić i Irme Čremošnik, a raspolažu sa više od 10.000 eksponata koji predstavljaju izuzetno istorijsko blago sembersko-majevičkog kraja.
Današnja muzejska postavka podeljena je u četiri celine: arheologija, etnologija, istorijska izložba i povremene postavke različitog tipa. Izložba, koja se nalazi u prizemlju muzeja, predstavlja najznačajniju riznicu srednjevekovnih natpisa na kamenu, a ova vredna kolekcija slučajno je otkrivena prilikom obnove temelja Atik džamije. Arheološka postavka muzeja Semberije prvi put je uspostavljena 1981. godine, i od tada se nije menjala. U Muzeju se organizuju brojni sadržaji - izložbe umetničkih dela amaterskih i profesionalnih autora, “Noć muzeja”, a tradicionalno se organizuju i projekcije etnoloških i arheoloških filmova.