Ministar strepi od nestašice svinjetine, a tržni centri PREPUNI MESA
Izvor: srpskainfo.com
×
1
Podijeli
FOTO: InfoBijeljina
Ponuda svinjskog mesa u Banjaluci je bogata uprkos afričkoj svinjskoj kugi, a u tržnim centrima, uoči praznika, može se naći i po cijenama nižim od pilećeg!
Postavlja se pitanje kako s jedne strane nadležni, prije svega ministar poljoprivrede Savo Minić, upozorava na mogućnost nestašice svinjskog mesa u Srpskoj zbog zarazne bolesti koja se proširila po cijeloj Evropi, a na tržištu uoči praznika imamo obilatu ponudu.
Radi se o tome da je svinjsko meso u tržnim centrima uvozno, i to uglavnom iz Njemačke.
Takva situacija je u jednom velikom tržnom centru u najvećem gradu Srpske. Ništa nemaju iz domaćeg stočnog fonda, sva svinjetina je iz Njemačke. I to meso je jeftinije nego svinjetina u mesnicama koje mesari prodaju, kako kažu, isključivo iz domaćeg uzgoja.
Tako je u tom tržnom centru na akciji svinjska plećka i kilogram košta 8,99 KM, svinjski vrat bez kosti je 13,99 KM, a svinjski but bez kosti 11,99 KM, koliko je i svježa slanina. Sječena prasetina je 23,99 KM.
Samo nekoliko stotina metara dalje, u mesnici sve ovo se može naći, ali je nešto skuplje, otprilike za marku po kilogramu.
– Naša meso je svježe, a uvozno se može prodavati i nakon što je bilo nekoliko mjeseci zaleđeno – tvrdi Mišo Maljčić, predsjednik Udruženja uzgajivača svinja u Srpskoj.
On kaže da Njemačka ima ogromnu proizvodnju svinjskog mesa i da viškove proizvodnje izvoze.
– Sa uvozom mesa ima više stvari. Ima tu i korupcije. Zna se ko su najveći uvoznici i ko za kojeg političara u Savjetu ministara BiH radi. Tu su određeni benefiti, pokloni. Naravno, oni neće da pomognu domaćim proizvođačima, pod stalnim izgovorom kako se u Savjetu ministara ne mogu dogovoriti – tvrdi Maljčić koji ne otkriva imena.
Osim toga, kaže, poznato je da Evropska unija subvencioniše izvoz.
– Sve to utiče na krajnji rezultat, a to je da je domaća proizvodnja potopljena uvozom plus sada svinjskom afričkom kugom – ogorčen je Maljčić.
Kaže da je Semberija cijela ostala bez svinja zbog kuge, te da se domaća svinja može još nabaviti u Lijevče polju i nešto malo u Posavini.
Trenutno je kilogram žive vage skuplji za 20 odsto u odnosu na prošlu godinu kada je koštao oko 9 KM.
– Kilogram žive vage prodajemo po 11-12 KM. Kao i svake godine, očekuje se da cijene odu gore nekoliko dana pred pravoslavni Božić jer od nas pečenjare pokupuju sve i onda diktiraju cijene – objašnjava Maljčić.