FOTO: Nezavisne

Savo Minić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, zatražio je danas od rukovodstva preduzeća "Šume Republike Srpske" da mu do kraja dana dostavi spisak koja šumska gazdinstva nisu izvršila proces proizvodnje ili primijenila informacioni sistem, a odgovorni za to će odmah biti smijenjeni.

"To će biti izvršni nalog mene kao ministra i sigurno da ću dobiti i podršku premijera Srpske", rekao je Minić novinarima nakon sastanka sa upravom ovog preduzeća, prenosi Srna.

On je naveo da je Inspektorat Republike Srpske dostavio izvještaj za četiri šumska gazdinstva, a da se do petka, 1. novembra, očekuje izvještaj za još šest, te da će vjerovatno biti proslijeđeni Ministarstvu unutrašnjih poslova u zavisnosti od toga da li će biti pokrenuti disciplinski ili krivični postupci.

"Direktor preduzeća me obavijestio da je pokrenut postupak protiv 16 direktora šumskih gazdinstava kada je riječ o izvršenju proizvodnog plana", istakao je Minić dodajući da dosadašnje smjene rukovodećeg kadra šumskih gazdinstava, kojih je bilo više od 19, očigledno nisu bile dovoljne za dobre rezultate.

Minić je rekao da su evidentirani objektivni razlozi zbog kojih je došlo do situacije u kojoj je preduzeće, poput slabije potražnje, koja se popravila, te mnogo nižih cijena drvno-šumskih sortimenata u odnosu na region, što bi moglo da se promijeni.

"Problemi su više subjektivne prirode i oni se ogledaju u izvršenju koje nije na zadovoljavajućem nivou i trenutno iznosi jedva 70 odsto, što znači da je devetomjesečni gubitak oko pet miliona KM, zatim informacioni sistem se ne primjenjuje u svim organizacionim jedinicama jednako", dodao je Minić.

Prema njegovim riječima, jedan od problema je i broj radnika u sektoru šumarstva kojih je 4.600, od kojih je permanentno 400 na bolovanju, što je nedopustivo i biće kontrolisano da li je bilo zloupotreba.

"Imamo i oko 400 radnika koji su na ugovoru na određeno vrijeme. Predložiću da se ovi ugovori raskinu i da dođemo u situaciju da isključivo tamo gdje imamo proizvodnog radnika, on ostane i radi", rekao je Minić.

On je naglasio da smjene nisu jedino rješenje, te da je neophodno preduzeti niz mjera koje će biti utvrđene, kao i plan njihovog sprovođenja kako bi stanje u preduzeću "Šume" bilo sistemski uređeno.

"Tražiću da to bude tema posebne sjednice Vlade Republike Srpske i da se angažuje tijelo koje će pratiti način sprovođenja tih mjera i insistiraću da budu smijenjeni oni koji to zaslužuju, bez političkih konotacija", istakao je Minić.

On je naglasio da je prioritet na čelo šumskih gazdinstava postaviti kadar koji će se odgovorno odnositi prema ovom prirodnom bogatstvu Republike Srpske.

"U Republici Srpskoj imamo 32 organizacione jedinice, oko dva miliona metara kubnih drvno-šumskog sortimenta, imamo samo na osnovu ovoga prometa oko 250 miliona KM i 4.600 radnika, što je za 300 radnika manje od kada sam došao na čelo Ministarstva", naveo je Minić.

Podsjećamo, Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, danas je izjavio da javna pogovaranja o ogromnoj krađi i zloupotrebama u "Šumama Republike Srpske" i šumskim gazdinstvima očigledno imaju realnu osnovu i da je zatražio od nadležnih da sprovedu opštu akciju.

Dodik je istakao da postoje jasne indicije da se u "Šumama Republike Srpske" stvorila organizovana banda koja pljačka narodno bogatstvo šuma, sprovodeći antizakonske radnje, otuđujući javnu imovinu i time dovode u pitanje izvršavanje zakonske funkcije "Šuma Republike Srpske".

"Danas sam zatražio od nadležnih da sprovedu opštu akciju. Minimalni propusti u radu smatraće se osnovom za maksimalnu odgovornost", naveo je Dodik na društvenoj mreži "Iks".

Višković: Insistiraću na odgovornosti

O ovome je danas govorio i Radovan Višković, predsjednik Vlade Republike Srpske, koji je u izjavi za Srnu kazao da će u narednih sedam dana biti održana tematska sjednica Vlade posvećena radu svih javnih preduzeća, navodeći da nije riječ samo o "Šumama Republike Srpske".

"Sva javna preduzeća treba da budu predmet posebne tematske sjednice. Ono na čemu ću insistirati nije samo smjena nadležnih, nego odgovornost. Ništa ne znači ako će samo biti smijenjen neko ko je ostavio iza sebe opšti haos ili ogromnu štetu. Sazrelo je vrijeme da se uđe u ozbiljniju analizu i traži odgovornost onih koji su doveli do takvog stanja", rekao je Višković.

On je naglasio da je pitanje odgovornosti obaveza prema građanima Republike Srpske, jer su je riječ o javnim resursima i imovini Republike Srpske koja je ujedno imovina svih građana.

"To nije ničija očevina, ničije privatno vlasništvo da se neko na takav način odnosi prema toj imovini. Govorim uopšte o svim javnim preduzećima, svim resursima i ja ću na tome insistirati", napomenuo je Višković.

Prema njegovim riječima, neophodno je dublje ući u ovaj proces i uključiti i ostale institucije, od Ministarstva unutrašnjih poslova i Republičke uprave za inspekcijske poslove.

"Ne mogu podržati princip puke smjene nekog direktora, tražim da se utvrdi odgovornost svakog pojedinca za stanje u javnim preduzećima u Republici Srpskoj", poručio je Višković.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )