Milioni ljudi u sjevernom dijelu Evrope imaju priliku da prate najveće pomračenje Sunca u ovom dijelu svijeta u posljednjih petnaestak godina.
Ova pojava počela je u 8.41 po srednjoevropskom vremenu, a završiće se u 12.50. Najveća tama bila je u 10.35.
Duboka sjenka formirala se u sjevernom dijelu Atlantika, potom je prešla na Arktički krug, a završiće se na Sjevernom polu.
Dva najbolja mjesta za posmatranje ovog pomračenja su Farska ostrva, gdje će ono trajati dva minuta i 45 sekundi, i ostrvo Svalbard, 800 kilometara sjeverno od obale Norveške, gdje će trajati 15 sekundi kraće.
Ostatak Evrope o sjeverni dio Azije doživjeće djelimično pomračenje Sunca.
U Banjaluci pomračenje, koje je počelo od 9.34 časova, trajaće do 11.54 časova, a najveći dio Sunca bio je prekriven u 10.43 časova.
Astronomsko društvo "Orion" danas je u Skejt parku u Sarajevu organizovalo javno posmatranje djelomičnog pomračenja Sunca.
Na javno posmatranje došlo je stotinjak zaljubljenika u astronomiju koji su se smjenjivali na teleskopima. Osim pada intenziteta sunčeve svjetlosti, bio je osjetan i pad temperature.
Podpredsjednica "Oriona" Adela Subašić-Kopić kazala je da je danas poseban dan za astronome jer, pored ovog pomračenja dešavaju se još dva važna astronomska događaja.
"Odzivom smo izuzetno zadovoljni, a iako su trebala biti samo dva teleskopa, uspjeli smo postaviti više. Potrudili smo se da se organizujemo iako je radni dan", kazala je Subašić-Kopić.
Članica ovog društva Ivana Kolorici kazala je da građani danas mogu vidjeti trenutak kada Mjesec prolazi između Zemlje i Sunca stvarajući sjenu na površini Zemlje. Dodala je da postoje dvije vrste sjena - polusjena i sjena.
"Građani će danas vidjeti polovično pomračenje kada će oko 60 do 70 posto Sunca biti zaklonjeno", kazala je.
Dodala je da će zemlje na sjeveru moći vidjeli oko 80 do 90 posto pomračenja.
Naglasila je da se ova pojava dešava minimalno dva, a maksimalno pet puta godišnje.
"Posljednje pomračenje Sunca u ovom obimu u Sarajevu desilo se 1999., a slijedeće 2027. godine"kazala je.
U Univerzitetskom astronomskom društvu upozoravaju na opasnost posmatranja pomračenja Sunca bez zaštitne opreme, što može da izazove ozbiljne zdravstvene probleme, pa čak i sljepilo.
Sunčevo ultraljubičasto zračenje može ozbiljno da ošteti retinu oka, čak i kada je oko izloženo ovom zračenju svega nekoliko sekundi, a nikako se ne preporučuje posmatranje pomračenja kroz nagaravljeno staklo.
Kao filter se mogu iskoristiti naočare za varenje, mada se za posmatranje pomračenja preporučuje projektovanje na odgovarajući zastor, pri čemu se kao projektor može iskoristiti i komad kartona koji će projektovati sjenku na zastor.
Ta rijetka pojava može da se posmatra kroz zaštitno staklo aparata za zavarivanje (gustine preko 14) ili kroz dobro i obostrano na svijeću nagaravljeno staklo. Na opasnost od negativnog uticaja upozoreno je i na sajtu Astronomskog društa "Ruđer Bošković" iz Beograda. Najbezbjednije posmatranje je, kažu strčnjaci ovog instituta, teleskopom koji ima specijalne filtere za Sunce ili se kroz njega Sunčev lik projektuje na bijeli zaklon.
Pomračenje Sunca neće biti jedini spektakl koji će se danas odigrati na nebu, jer se u noći između 19. i 20. marta Mjesec predstavio u svom najvećem izdanju, odnosno postao je Super Mjesec. U pitanju je prilično često pojava, koji se u prosjeku dogodi na svakih 13 ili 14 mjeseci, ali ovog puta bio je na najbližoj razdaljini od Zemlje.
Proljećna ravnodnevica predstavlja dan u godini kada noć i dan podjednako traju, a danas se zvanično obilježava dolazak proljeća, dok je nedjelja u kojoj započinje ravnodnevica poznata i kao Sveta nedjelja.
Inače, pojedini evropski proizvođači solarne električne energije strahuju da može doći do prekida snabdijevanja strujom. Operatori se mesecima pripremaju za pomračenje, tvrde iz Evropske mreže za prenosne sisteme električne energije u Briselu.
"Tokom 30 minuta proizvodnja struje na osnovu solarne energije biće smanjena sa 17,5 na 6,2 GW, a zatim povećana na 24,6 GW. To znači da će sistem za pola sata morati da se prilagodi velikoj promeni od -10GW do +15GW”, objasnio je ranije Patrik Grajhen, izvršni direktor berlinske kompanije za obnovljive izvore energije Agora energivende.