FOTO: InfoBijeljina

Milan Mikić iz Velike Obarske kod Bijeljine uzgaja prepelice više od dvije decenije. Prepeličje meso i jaja je počeo da proizvodi 2008. godine za svoju porodicu, a kako se dobar glas o ljekovitim svojstvima širio tako je povećavao proizvodnju i proširivao tržište.

Napravio je kaveze i postepeno uz pomoć ostalih članova porodice, te podršku resornog ministarstva, udesetorostručio proizvodnju. Mikići trenutno na farmi imaju 7.000 prepelica. Godišnje proizvedu oko 20.000 prepelica i oko million jaja.
 
-Proizvodimo matično jato koje se mora mijenjati svakih šest mjeseci. Proizvodimo jaja za inkubiranje, iz kojih godišnje izležemo oko 14.000 prepelica roditeljskih osobina. Prepelice moraju biti smještene u prozračnom i dobro osvijetljenom prostoru, a temperatura mora biti od 18 do 20 stepeni Celzijusovih. Da bi jaja bila ljekovita moraju biti oplođena, te na svake četiri ženke dolazi po jedan mužjak – pojašnjava Mikić.

 
Mikić ističe i da po sopstvenoj tablici spravljaju hranu za prepelice koja je mnogo skuplja od hrane za koke nosilje. 
 
-Prepelicama je neophodna zdrava ishrana u kojoj mora da bude 22 proteina te 2.800 kalorija. Kupujemo komponente i sami pravimo hranu u koju miješamo lucerku, laneno sjeme, soju, ječam, pšenicu, kukuruz. Zimi im dajemo mrkvu, a ljeti zeleniš i travu – pojašnjava Mikić.
 
Dodaje da proizvodnja, koja je veoma zahtijevna, ima perspektivu, ali problem predstavljaju poskupljenja. 

-Nije lako opstati u ovakvim vremenima, ali predanim radom i uz dosta ulaganja, te razumijevanje i bolju podršku nadležnih institucija, uspjećemo da se izborimo i opstanemo. Prepelice na tržištu koštaju oko 8 KM, a jedno jaje oko 0,30 KM. Jaja pakujemo u pakete po 20 komada i plasiramo na tržište Bosne i Hercegovine ,a mogu se naći na policama u gotovo svim marketima – kaže Mikić.
 
Prepeličja jaja su zbog svojih ljekovitih svojstava najtraženija tokom zimskih mjeseci kad su ljudi više posvećeni svom imunitetu. 

 
-U odnosu na kokošija i na sva ostala ptičija jaja, jaja japanskih prepelica imaju 5 puta više fosfora, 7 puta više gvožđa i 10 puta više raznih vitamina i minerala. Dobra su za su za liječenje astme, bronhitisa – naglašava Mikić.
 
Milan Mikić po struci je turizmolog . Iako nikada nije bio u Japanu, japanske prepelice su sticajem okolnosti postale sastavni dio njegovog života. Ovog uglednog domaćina raduje i to što su mu djeca ostala na porodičnom gazdinstvu i bave se istim poslom.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 3 )