Izvozno orjentisana metaloprerađivačka preduzeća, koja zavise od stranih ugovarača i situacije na inostranom tržištu, suočena su sa brojnim problemim i izazovima. Uprkos teškoćama, svoju proizvodnju u ovoj godini povećali su za 1,3 odsto.
Na području Bijeljine registrovano je 20 preduzeća iz ove oblasti. Pojedina uspijevaju da kompletnu proizvodnju izvezu na zapadnoevropsko tržište.
Preduzeće "Elvako MetPro" specijalizovano je u izradi čeličnih konstrukcija i procesne opreme za različite grane industrije i zapošljava stotinu radnika, od čega je 80 u proizvodnji. Kalemi za visokonaponske kablove, rezervoari, dijelovi za poljoprivredne mašine i konstrukcijski elementi za objekte širom Evrope, program je koji se radi u ovom preduzeću.
Plan je izgradnja fabrike sa trostruko većim kapacitetima i modernim postrojenjima za izradu čeličnih konstrukcija i dodatne opreme. Posla će biti za novih 300 do 400 radnika.
- Kvalitet, a onda i povoljna cijena naših proizvoda, kao i povoljnija cijena rada omogućili su nam da budemo konkurentni na tržištu EU. Ispunjavamo zahtijevne standarde i imamo ambiciozne planove - pojašnjava zamjenik direktora "Elvako MetPro" Mladen Arsenović.
Preduzeća, koja su oslonjena na građevinski sektor na zapadu, izvoz su smanjila i za 50 odsto. Među njima je i Kovačnica "Sakramentski" koja je 90 odsto proizvodnje izvozila.
Osim balkonskih ograda i unutrašnjeg enterijera radili su i poslove za Porše. Sada je sve stalo, a uložena su značajna sredstva u nabavku novih mašina.
- Pred koronu sam uložio u mašine 2,5 miliona maraka, a onda je pandemija učinila svoje. To smo prevazišli teškom mukom a onda je izbio rat u Ukrajini koji je opet sve ugrozio. Poslovi koje sada radimo su poslovi na izdisaju, novih ugovaranja nema, a svi projekti praktično stoje. Nadamo se da ćemo ipak izaći iz ove krize i nastaviti da sprovodimo zacrtane planove - ističe vlasnik "Kovačnice Sakramentski" Vasilije Mitrović.
Na području grada Bijeljina značajan je broj privrednih društava koja se bave ovom vrstom posla i koja su uprkos teškoćama u prvih devet mjeseci ove godine poslovala uspješno.
- Suočavaju se sa pokidanim lancima snabdijevanja, otkazivanjem ugovora i narudžbi iz inostranstva, ali zahvaljujuću predanom radu i kvalitetu proizvoda uspijevaju da opstanu. Povećanje proizvodnje od 1,3 odsto je veoma ohrabrujući podatak, imajući u vidu da ukupna industrijska proizvodnja za prvih devet mjeseci bilježi smanjenje od 5,2 odsto. To je i dokaz da metaloprerađivačka industrija ima perspektivu - rekla je direktorica Privredne komore regije Bijeljina Slavica Marković.
Uprkos brojnim nedaćama metaloprerađivači su se izborili za svoje mjesto na zahtjevnim inotržištima kvalitetom i odgovornošću, ali i u ovom sektoru evidentan je nedostatak kvalitetne radne snage.
Usklađivanje obrazovne politike i potreba tržišta rada moglo bi dugoročno da ublaži ovaj problem, poručuju iz ovog sektora.