FOTO: null

Mešetari iz BiH izvarali su i Tursku i Rusiju, koje su nam dale šansu da na njihovo tržište izvezemo domaće proizvode, a mi smo im podvaljivali proizvode koji nisu naši.

Nakon što nam je Turska prošle godine stopirala izvoz jer je otkriven reeksport mesa iz Poljske, nismo se opametili, nego smo isto uradili i Rusiji sa voćem i povrćem.

Pored ogromnih zasada kupusa u semberskoj ravnici, mešetari su hteli da što više zarade, pa su u Rusiju izvozili kineski kupus. Reeksporta je bilo i sa voćem, zbog čega su, između ostalog, Rusi blokirali izvoz, a zabrana, i to u jeku sezone, traje već skoro dva meseca.

Jedini uslov Turske i Rusije bio je da proizvod vodi poreklo iz BiH.

Potpredsednik Spoljnotrgovinske komore BiH Nemanja Vasić naglasio je da su ovaj uslov ugovorom tražile samo te dve zemlje jer je to bio vid pomoći poljoprivredi u BiH.

- Sada su za Tursku uvedene veće kontrole i nemoguće je doći do reeksporta, jer je preciznije uređena komunikacija između komore i Kancelarije za veterinarstvo. Uklonjeni su i nedostaci koje su Rusi pronašli i sada čekamo da nam ponovo dozvole izvoz. Ovo je problem koji može da nam ugrozi izvoz i buduću saradnju i sa nekim drugim državama, koje su nam otvorile tržište ili tek planiraju – naglasio je Vasić.

U Asocijaciji poljoprivrednih udruženja Semberije smatraju da je krajnje nekorektno zloupotrebljavati poverenje država koje su, da bi pomogle našu proizvodnju, bile spremne da uvezu veće količine poljoprivrednih proizvoda.

– Rusija nam je izašla u susret kad je reč o izvozu voća i povrća, a mi smo im plasirali kupus iz Kine. U martu je put ove države otišlo osam kamiona, odnosno oko 170 tona kineskog kupusa, uvezenog iz Poljske – kaže predsednik ove asocijacije Risto Arsenović.

Najveće štete trpe voćari, koji su računali na rusko tržiše. Nisu mogli da izvoze u avgustu, septembru, a upitno je da li će dozvola stići i tokom oktobra.

Kada se uporedi izvoz u tom periodu prošle godine, procenjuje se da su štete višemilionske. Naime, BiH je u avgustu, septembru i oktobru prošle godine u Rusiju izvezla voća ukupne vrednosti 3,7 miliona KM. To znači da će domaći voćari, usled zabrane izvoza na rusko tržište, za isti period ove godine pretrpeti minimalno ovoliku štetu.

Prema podacima Spoljnotrgovinske komore BiH, za sedam meseci ove godine u Rusiju smo izvezli voća u vrednosti 21,8 miliona, dok je tokom cele prošle godine ukupni izvoz bio 23,2 miliona KM. Značajno je povećan i izvoz povrća. Tokom šest meseci ove godine izvezeno je u vrednosti od 684.834 KM, što je 400 odsto više u odnosu na prošlu godinu.

Višak nastao zbog zabrane

- Ove godine u Semberiji je proizvedeno 30 odsto više kupusa nego lani. Pre zabrane, koja je sigurno rezultat i lažiranja porekla robe, čvrsto smo računali na rusko tržište. Međutim, sad od toga nema ništa, tako da ne znamo šta ćemo sa domaćim kupusom – ističe Arsenović.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )