Spas od gomilanja troškova usljed primjene uredbe EU, koja profesionalnim vozačima iz BiH ograničava vrijeme boravka na njenoj teritoriji, domaći prevoznici potražiće u registraciji preduzeća u zemljama Unije, što će, kako kažu, neminovno poskupiti usluge transporta.
Predsjednik Udruženja prevoznika za unutrašnji i međunarodni transport Republike Srpske Nikola Grbić kaže za "Glas" da je odliv prevozničkih firmi iz BiH aktuelan već duže vrijeme, ali da će s primjenom uredbe Evropske komisije postati još masovniji.
- Uredba prema kojoj vozači na teritoriji EU mogu ostati 90 dana u roku od 180 dana donesena je 2010. godine, ali nije bila primjenjivana. Unazad pola godine počela se primjenjivati sporadično, a od ove godine veoma rigorozno i bez izuzetka. Svaki naš ulazak se evidentira već u Hrvatskoj, sabiraju nam dane i čim se nekome namiri 90 dana, neće moći ući u EU. Vozači koji voze, na primjer, za Njemačku, Francusku, Veliku Britaniju vrlo brzo će sakupiti tih 90 dana - kazao je Grbić.
On je istakao da ovdašnje prevozničke firme nemaju alternativu, nego da se odjave iz BiH i registruju kompaniju u Sloveniji, Hrvatskoj, Italiji.
- Nemoguće je da nam vozači rade 90 dana, a i isto toliko budu kod kuće, a da ih sve vrijeme plaćamo kao da voze. Nemoguće je i da ih ne plaćamo jer ih u tom slučaju ne bismo sačuvali, otišli bi u druge firme. Samo danas sam razgovarao sa nekoliko naših prevoznika koji već pribavljaju papirologiju kako bi se registrovali u Sloveniji. Možemo očekivati da taj talas u narednim mjesecima krene još više - rekao je juče Grbić navodeći da je od 2019. godine do sada više od 2.500 firmi otišlo iz BiH, kao i oko 5.000 profesionalnih vozača.
Grbić je napomenuo da će vlasnici firmi koji ostanu u BiH imati gubitke, jer će morati da imaju duple posade.
- Da bi platili sve te radnike, cijene prevoza biće više od 25 do 30 odsto, što će lančano uticati na povećanje cijena drugih proizvoda. Ko to može da plati - upitao je Grbić i dodao da već sada svakoj firmi u BiH nedostaje od pet do čak 50 vozača.
I predsjednik Udruženja za transport pri Privrednoj komori FBiH Safudin Čengić ističe da će poslodavci posegnuti za onim rješenjem koji će im obezbijediti poslovanje bez gubitaka.
- Ako ne mogu uspješno poslovati sa prostora BiH, normalno da će tražiti mogućnost da to rade sa prostora drugih zemalja. Svi bi voljeli raditi iz BiH, ali očigledno da nas tržišni uslovi gone ka zemljama EU. Bojim se da će biti značajan broj onih koji će odlučiti da preregistruju firme u druge države što će se, nažalost, kao i uvijek, slomiti preko leđa manjih. Biće to udar na kompletnu privredu jer će značajno poskupjeti usluge prevoza jer su na zapadu znatno veći troškovi poslovanja - dodao je Čengić za "Glas".
On je podsjetio da su institucije iz BiH predlagale da boravak vozača u EU bude regulisan na isti način kao i boravak pilota i brodske posade.
- Nažalost, od Evropske komisije smo dobili odgovor da su još 2014. godine dobili takav prijedlog, ali da sve članice EU nisu to prihvatile. Šta nam je sada činiti? Realno govoreći, ne možemo postići ništa naročito jer nismo u prilici da direktno utičemo na stavove EK. Nastojimo zajedno sa Srbijom, Crnom Gorom, Sjevernom Makedonijom i Albanijom da tražimo rješenje, međutim, za sada to nismo postigli - dodao je Čengić.
Naime, vozači, državljani BiH, imaju pravo da borave u šengenskoj zoni bez vize u trajanju od 90 dana u roku od svakih 180 dana. Prema zakonodavstvu EU, ovaj bezvizni period ne može se produžiti, tako da svaki boravak duži od 90 dana mora biti pokriven ili dugoročnom vizom ili dozvolom boravka koju izdaje država članica. Ista uredba, osim na BiH, odnosi se i na Srbiju, Albaniju, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju i Tursku.
PROTESTI
Nikola Grbić kaže da su prevoznici, iako su najavljivali proteste, odustali od te namjere.
- Razgovarali smo sa kolegama iz Srbije i o tome da u određeno vrijeme širom Evrope organizujemo proteste i blokiramo utovare, istovare i puteve. Međutim, zaključili smo da bi to dalo kontraefekat. U tom slučaju Brisel bi donio dodatna ograničenja, poput uvođenja viza - naveo je Grbić.