Obilježavanje Dana pobjede nad fašizmom počelo je danas u Banjaluci maršom "Besmrtnog puka".
Marš je išao centralnom gradskom ulicom, od Parka Petra Kočića do Trga palih boraca.
Učesnici marša nosili su fotografije svojih predaka koji su se borili protiv fašizma u Drugom svjetskom ratu, te georgijevsku lentu.
U maršu su, osim brojnih građana i članova SUBNOR-a, učestvovali i predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković, potpredsjednik Narodne skupštine Srpske Anja Ljubojević, savjetnik predsjednika Republike Srpske Marko Romić, izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH Boško Tomić, ministri u Vladi Srpske, predsjednik Skupštine grada Banjaluka Ninković.
Marš "Besmrtnog puka" organizovalo je Narodno patriotsko udruženje "Besmrtni puk Srpske" u saradnji sa Odborom Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicija.
Nakon toga, na spomenik žrtvama fašizma na banjalučkom Trgu palih boraca položeni su vijenci i cvijeće i odata je počast herojima sa ovih prostora koji su živote dali za slamanje fašizma u Drugom svjetskom ratu.
U ime institucija Republike Srpske vijence i cvijeće su položili premijer Republike Srpske Radovan Višković, ministri u Vladi Srpske, izaslanici predsjednika Srpske Marko Romić i Sonja Davidović, izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH Boško Tomić, potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Anja Ljubojević.
Vijence i cvijeće položile su i delegacije SUBNOR-a Republike Srpske, Vijeća naroda Srpske, poslanici u Narodnoj skupštini, predstavnici gradova i opština u Republici Srpskoj, predstavnici udruženja iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka Oružanih snaga BiH i brojni građani.
Radovan Višković rekao je da je 80 godina od pobjede nad fašizmom veliki jubilej pobjede nad najvećim zlom prošlog vijeka.
Višković je rekao novinarima u Banjaluci da bi svi trebali da se zapitaju kakva bi Evropa i svijet danas bili da nacizam i fašizam nisu tada pobijeđeni.
- U toj borbi Srbi su zajedno sa Rusima podnijeli najveće žrtve, posmatrajući ukupni broj stanovnika. Bili smo među prvima koji su se suprotstavili povampirenom nacifašizmu i na neki način smo dali veliki doprinos da i sam tadašnji Sovjetski savez lakše podnese njemačke udare - rekao je Višković nakon što je u Banjaluci obilježen Dan pobjede nad fašizmom.
On je dodao da se danas, 80 godina od pobjede nad fašizmom, nažalost, dešava povampirenje te ideje.
- Nacifašizam je pobijeđen 1945. godine, ali kao ideja nije uništen jer postoje i dalje potomci nacista na važnim pozicijama koji i danas šalju iste poruke koje su se mogle čuti uoči i u Drugom svjetskom ratu. Prijete čak i onima koji žele da se nađu na nekoj bitnoj proslavi 9. maja - Dana pobjede nad fašizmom - rekao je Višković.
On je dodao da su Srbi imali najveće učešće u Narodnooslobodilačkom ratu na ovim prostorima, iako im i dalje u BiH i šire šalju neprijateljske poruke.
- Nažalost, oni nikada nisu imali snage da priznaju i da je Nezavisna Država Hrvatska počinila genocid nad Srbima. Pola miliona Srba je umoreno najbrutalnije u logoru Jasenovac - istakao je Višković, podsjećajući da postoje brojna stratišta gdje su nad Srbima izvršeni najmonstruozniji zločini.
On je rekao da je borba za Srpsku svetinja jer su Srbi opredijeljeni za slobodu.
- To je naša ključna riječ, a mi ne bismo mogli da uživamo u slobodi ako nemamo Srpsku. Ona je garant naše slobode, opstanka i bitisanja na ovim prostorima - poručio je Višković.
On je napomenuo da istinu o antifašističkoj borbi Srba treba prenositi na mlade generacije.
- Mi smo ljudi mira. Šaljemo i danas poruke mira, a ne bilo kakve druge. A prema nama se šalju poruke iste kao što su ih preživljavali naši preci u Drugom svjetskom ratu - rekao je on.
Izaslanik srpskog člana i predsjedavajuće Predsjedništva BiH Boško Tomić rekao je na obilježavanju Dana pobjede nad fašizmom u Banjaluci da je srpski narod na vrijeme ustao u proteklom odbrambeno-otadžbinskom ratu i sa Vojskom Republike Srpske spriječio stradanje Srba i nije dopustio da se ponove pokolji iz Drugog svjetskog rata.
- Uspjeli smo u dobroj mjeri, iako su u ovom ratu date velike žrtve. U posljednjem odbrambeno-otadžbinskom ratu dato je 33.000 žrtava, vojnika i civila. Žrtava bi bilo mnogo više da nije bilo Vojske Republike Srpske koja je stala u odbranu naroda i teritorije -rekao je Tomić.
On je rekao da su pritisci na Srbe izraženi i danas i da se oni ogledaju u namjeri da se srpskom narodu zabrani da biraju svoje rukovodstvo, ili da njemački turisti smjenjuju legitimno izabrane predstavnike.
- Zbog toga nam je neophodno jedinstvo u kome ćemo sačuvati Republiku Srpsku za koju su date brojne žrtve. U Republici Srpskoj mogu da žive svi narodi i narodnosti. Nisam siguran da je ista situacija na teritoriji cijele BiH - istakao je Tomić.
On je ukazao da su Srbi u FBiH izloženi napadima pa i rušenju spomenika.
- Da nam se ne bi dešavale ove stvari važno je da se objedinimo u spasu za Republiku Srpsku jer je ona napadnuta. Nije završeno onako kako su željeli stranci, da nestane Srba i Republike Srpske. Željeli su i da se svedemo na nacionalnu manjinu, a to neće moći - zaključio je Tomić.
- Sloboda se ne dobija na poklon, već se osvaja i brani uz velike žrtve, koje je srpski narod dao više nego bilo koji drugi u regionu - poručio je generalni sekretar Socijalističke partije Srpske (SPS) Ratko Jokić.
On je naglasio da je srpski narod bio na pravoj strani istorije i dao ogromnu žrtvu u borbi protiv nacizma, fašizma i ustaštva.
- Branili smo svoja sela, svoje gradove i svoju državu, ali i dostojanstvo cijelog čovječanstva. SPS ponosno baštini antifašističke tekovine i uvijek će biti na strani istine, slobode i antifašističkih ideala -rekao je Jokić.
On je istakao da se sjećanje na žrtve ne smije pretvoriti u puku formalnost, već da mora ostati temelj moralne i političke odgovornosti.
- Danas, kada ponovo svjedočimo pokušajima revizije istorije, dužni smo još glasnije da kažemo da je fašizam poražen zalaganjem naših predaka, a naša dužnost je da sačuvamo tu pobjedu od zaborava -poručio je Jokić.
Od 18 časova u Administrativnom centru Vlade Republike Srpske u Banjaluci će povodom 80 godina od pobjede nad fašizmom biti održana svečana akademija u organizaciji predsjednika Vlade Srpske.
Dan pobjede nad fašizmom obilježava se 9. maja u znak sjećanja na taj datum 1945. godine kada je stupila na snagu bezuslovna kapitulacija nacističke Njemačke, čime je završen Drugi svjetski rat u Evropi, koji je u istoriji čovječanstva bio najmasovniji, a po broju ljudskih žrtava najstravičniji sukob u kojem je poginulo oko 60 miliona ljudi.
Srpski narod bio je predvodnik borbe protiv fašizma na prostoru bivše Jugoslavije i podnio je najveće gubitke, a Sovjetski Savez dao je najveći doprinos u slamanju fašizma.
Bivša Jugoslavija, koja je tada i kroz istoriju bila na strani saveznika, imala je najveće gubitke koji se, prema državnoj komisiji bivše SFRJ, procjenjuju na 1,7 miliona ljudi.