Već 20 godina BiH ima stabilnu valutu iako se zadužuje. Ekonomisti upozoravaju da je kurs određen administrativno i da se on ne mjenja samo zato što EU tako želi, a političarima služi za lažnu sliku o stabilnosti.
BiH ima stabilnu valutu i to je pozitivna stvar, ali definitivno mora da mjenja ekonomsko okruženje, jedna je od poruka juče iz Sarajeva sa Ekonomskog foruma, koji je organizovao Ekonomski fakultet.
Ipak, izjave na forumu da BiH ima stabilnu valutu za mnoge stručnjake nisu tačne. Ekonomista Aleksa Milojević za "Novosti", naime, kaže da je konvertibilna marka velika zabluda, koju političari svjesno serviraju da bi se stvorila lažna slika o monetarnoj stabilnosti.
- Kurs je određen administrativno i dvadeset godina je isti. Gotovo dvije decenije, jedan evro vredi 1,95 maraka ili koji fening gore - dole. Realno je da jedan evro vrijedi pet i više maraka - kaže Milojević i dodaje da se kurs ne menja samo zato što EU tako želi.
Naš sagovornik navodi da time što podržava administrativni kurs, Brisel, u stvari, podržava slabe vlade koje nemaju prave projekte da jačaju privredu, već žive od kredita i zaduživanja. To odgovara i svjetskim finansijskim institucijama, koje guraju milijarde maraka preko kredita i na taj način zarađuju ogroman novac.
- Ukoliko bi evro krahirao, tek onda bi građani BiH shvatili koliko imaju slabu valutu. BiH sada ima 15 milijardi KM spoljnog duga. Kada je 1999. uspostavljana konvertibilna marka, nije bilo duga. I sada kada dug raste, nama je kurs stalno isti. To nije realno - ističe Milojević.
Prema njegovim riječima, jednog dana će KM morati da izađe na slobodno finansijsko tržište.
BEZ INFLACIJE
- U Bosni i Hercegovini nema inflacije, jer je fiksni kurs administrativno određen. Pad evra značio bi i krah konvertibilne marke. Tek tada bismo videli šta je inflacija i koliko imamo moćnu valutu - poručuje Milojević.