FOTO: infobijeljina.com

Zbog loših vremenskih uslova rod breskve ove godine manji je i do 40%, ali joj je cijena duplo veća nego lani. Da li to može nadoknaditi gubitke – i ko će najviše osjetiti posljedice?

Za razliku od šljive, koja je na Majevici podbacila i 80 odsto, rod breskve je bolji, a zbog manje ponude cijena ovog voća dvostruko je veća nego lani. Savo Vasilić na četiri hektara privodi berbu kraju. 

- Rodilo je solidno, rod je u odnosu na lani manji za 30 do 40 odsto, ali dobro je s obzirom na vremenske neprilike koje smo imali. Ima roda, ali suša je uticala na kvalitet, plod breskve je ostao sitan. Do sada sam ubrao 25 tona, imam još nešto malo da oberem, a prošle godine imao sam 50 tona - kaže Savo za portal InfoBijeljina.

Svo ubrano voće, kaže, lako proda na kvantaškoj pijaci.

- I u Srbiji je loš rod breskve pa nemamo konkurenciju. Manja je ponuda pa je veća cijena, koja je skočila na tri marke po kilogramu. Prošle godine sam je prodavao po marku i po - ističe ovaj voćar.

U rodnoj godini prinos po stablu bude do 25 kilograma. Proljeće je bilo hladno, kišovito, a onda tropske temperature i suša, pa su voćari imali i veći broj tretmana i prihrana zbog stresa kojem su bili izloženi voćni zasadi. Lani su berbu breskve počeli 28 maja, a ove tek polovinom juna. Svake godine sve veći izazovi u voćarstvu. Mijenja se klima, pa se i voćari prilagođavaju.

Biće manje breskve i za preradu. Manja ponuda povlači za sobom veće cijene, pa situacija nije dobra ni za potrošače.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )