Ratari iz Srpske zbog suše i nemogućnosti prodaje za ovu jesen najavljuju zasijavanje pšenice na oko 5.000 hektara manje nego lani.
Dok su prošle godine poljoprivrednicima najviše glavobolja zadale poplave koje su natopile zemlju i tako uništile veliki dio usjeva pod ovom žitaricom, ove godine ne ide im naruku suva zemlja.
- Problem je i to što poljoprivrednici nemaju kome da prodaju pšenicu, jer je domaći mlinari i pekari slabo otkupljuju - rekao je predsjednik Udruženja poljoprivrednika i mljekara RS Vladimir Usorac.
Prema njegovim riječima, u Srpskoj je prošle jeseni zasijano oko 20.000 hektara pšenice, a ove je planirano zasijavanje oko 15.000 hektara.
Iz Vlade RS saopšteno je da će podsticaj za proizvodnju merkantilne pšenice za rod 2016. iznositi 250 KM po hektaru, a premija za proizvedenu i prodatu pšenicu pet feninga po kilogramu.
- Podsticaji i premija su isti kao i do sada i ne znače nam mnogo. Da bismo dobili premiju, robu moramo prodati, a nemamo kome - istakao je Usorac i dodao da će troškovi sjetve i ove godine biti visoki te zbog toga očekuju kraće brazde.
S druge strane, poljoprivrednici iz Semberije kažu da će im svaka pomoć Vlade RS i resornog ministarstva dobro doći.
- Koliki god da su iznosi podsticaja i premije, te kada god budu isplaćeni, to je dobra pomoć - smatra predsjednik Udruženja poljoprivrednika Semberije Ljubo Maletić.
Ratari iz Semberije, uprkos nepovoljnim vremenskim uslovima koji su ih do sada pratili, planiraju i do 20 odsto više usjeva pšenice nego prošle godine.
- Kukuruz je zbog suše konstantno stradao u posljednjih nekoliko godina i zbog toga sada poljoprivrednici odlučuju da siju pšenicu - navodi Maletić.
Kada su u pitanju ostale kulture, mnoga domaćinstva u RS ove jeseni planiraju da zasiju mnogo više graška, raznih trava i drugih ozimih kultura za ishranu stoke, nego lani.
Predsjednik Vlade RS Željka Cvijanović kazala je u petak da će Vlada RS nastojati da do kraja kalendarske godine isplati što više podsticaja za poljoprivredu za 2015. godinu.
- Nije neuobičajeno da se podsticaji za poljoprivredu isplaćuju u narednoj godini za prethodnu. To se dešavalo i kad smo imali mnogo boljih godina, a posljednje godine su krizne - rekla je Cvijanovićeva.
Ona je dodala da će Vlada nastojati da sve planirane podsticaje isplati do kraja finansijske godine, odnosno do kraja februara sljedeće godine.
Poplave
Pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Boris Pašalić je podsjetio da je Ministarstvo poljoprivrede tokom posljednje tri godine zabilježilo štetu u poljoprivredi veću od 300 miliona KM, a samo šteta od prošlogodišnjih poplava iznosila je oko 60 miliona KM.
Za njenu sanaciju Vlada RS i resorno ministarstvo obezbijedili su oko 44 miliona KM.