Maloljetnički brakovi nisu dio romskog običajnog prava, što je česta predrasuda, kako među građanima tako i među službenicima nadležnih institucija.
Radi se o trgovini ljudima i teškom kršenju ljudskih prava, ističu predstavnici nevladinih organizacija koji se bave ovom, ozbiljnom problematikom. Kako bi animirali nadležne da se više angažuju na sprječavanju ove pojave, Fondacija “Lara” pokrenula je kampanju pod nazivom “Nije njen izbor – djevojčice nisu roba”.
Cilj je da se prevaziđu predrasude i umanje posljedice koje neadekvatan odgovor nadležnih institucija može ostaviti na žrtve, djevojčice, već marginalizovane i diskriminisane.
Ljilja Lukić iz ove Fondacije kaže da su ranim maloljetničkim i dječijim brakovima najviše ugrožene romske djevojčice, često žrtve ugovorenih brakova, u kojima su ugrožena sva njihova ljudska prava, a često i sam život.
- Prošle godine je u BiH zabilježeno 57 slučajeva trgovine, od čega su 54 žrtve bile maloljetnice. Djevojčice, već od deset, dvanaest godina, budu trgovane u svrhu ranih brakova koji su ilegalni i zato i ne postoje neke statistike koliko ih je na taj način zloupotrebljeno. One se seksualno i radno eksploatišu, tjeraju na prosjačenje. Većina ih se suočava sa ranim trudnoćama i smrću novorođenčadi – kaže Lukić za portal InfoBijeljina.
Mali je broj zahtjeva za odobrenje maloljetničkog braka koji dolazi do centara za socijalni rad, a mnogo veći problem je skrivena statistika takvih slučajeva i teško dokazivanje težeg krivičnog djela - trgovine ljudima, upozoravaju i nadležni. Mila Stojanović iz Centra za socijalni rad kaže da iako postoje zakoni koji regulišu ovu oblast, ne postoji dovoljno senzibiliteta da se oni primjene u praksi.
- Ne može se priča završiti na konstatovanju da se dijete zlostavlja, a da pritome roditelj ne bude procesuiran i da krivično odgovara za trgovinu. Treba na rješavanju ovog problema raditi studiozno i sistemski - kaže Stojanović.
Udruženje za promociju obrazovanja Roma “Otaharin” je organizovalo sastanak Radne grupe za osnivanje Prihvatilišta za djecu bez adekvatno rodieljskog staranja i u riziku da postanu žrtve krivičnih djela. Ovom prilikom naglašena je činjenica da Grad Bijeljina, koji je u kontinuiranoj ekspanziji i razvoju, mora da uloži dodatne napore da djeci koja su u riziku obezbjedi adekvatnu zaštitu i podršku.