Mali baštovani: Djeca uče kako da proizvedu zdravo povrće na imanju Poljoprivredne i medicinske škole u Bijeljini
Izvor: infobijeljina.com
×
0
Podijeli
FOTO: InfoBijeljina.com
Na imanju Poljoprivredne i medicinske škole u Bijeljini oko 50 mališana, od 3 do 12 godina, ovih dana uče kako da proizvedu zdravo povrće. Vrijedne ruke učestvuju u cijelom ciklusu proizvodnje, od sadnje do berbe.
Besplatne jednočasovne radionice organizuju se već drugu godinu, a počele su u maju i održavaće se dva puta sedmično do septembra. Ovaj projekat finansira Ministarstvo poljoprivrede Srpske, u saradnji sa Centrom za strateško razvojne projekte, Institutom za genetičke resurse i Poljoprivrednim fakultetom u Banjaluci.
Mališani saglasni da mnogo korisnog mogu da nauče dok uživaju u blagodetima prirode. Iako su još mali, rade kao veliki. Bilo da su početnici ili da već imaju iskustva, uživaju u radovima pod vedrim nebom.
- Sadimo voće i povrće, okopavamo, zalivamo, pa ćemo i da beremo. I sami proizvodimo zdravu hranu. Sve mi je zanimljivo, a naročito kako se pravi glistenjak. Družimo se pa je baš zabavno – kaže Uroš Nikolić.
Oni koji su već stekli određeno znanje prošle godine nesebično ga dijele sa početnicima.
- Najviše me zanima kako se sadi cvijeće. Imamo u selu baštu kod bake pa će mi ovo što sam naučila pomoći – kaže Katarina Jovanović.
Najmlađim polaznicima svesrdno pomažu roditelji. Svih četvoro djece Jelene Kalajdžije uključeno je u ovaj program.
- Uživamo u prirodi. Gledamo i učimo o biljkama, bubama, a djeca znanje usvajaju mnogo lakše nego kada su u kući ili u školi. Moramo ih učiti kako da vole i štite prirodu – kaže ova majka za portal InfoBijeljina.
Koordinator projekta “Mali baštovani” Biljana Drinić pojašnjava da se kroz ovaj program djeci omogućava da uz druženje i igru upoznaju biljni i životinjski svijet.
- Upoznajemo ih sa organskom proizvodnjom, a proces prate od sjemena do plodova. Sve rade svojim ručicama i motičicama i pravo ih je zadovoljstvo vidjeti. A i korisno je jer se bar nakratko udalje od televizora, računara i telefona - kaže Drinić.
Osim što upoznaju biljni i životinjski svijet, igranje zemljom, sađenje, zalivanje biljaka i čupanje korova, pomaže u razvijanju fine motorike kod djece koja na ovaj način stiču svijest o značaju zaštite životne sredine, kao i zdravim navikama u ishrani.