FOTO: Čuvari Majevice

BIJELJINA - Kako bi zaštitili Majevicu i spriječili otvaranje rudnika litijuma na ovom lokalitetu, udruženja "Eko-put" iz Bijeljine, "Čuvari Majevice" i PEU "Korak" iz Zvornika pokrenula su građansku inicijativu kako bi prikupili bar 3.000 potpisa građana Srpske, čime bi se inicijativa zvanično našla na dnevnom redu Narodne skupštine RS, a gdje bi se o njoj glasalo.

Inače, u Bijeljini i Zvorniku, te opštinama Lopare i Ugljevik, počelo je prikupljanje potpisa kao znak podrške građanskoj inicijativi koja je usmjerena ka donošenju odluke o moratorijumu na geološka istraživanja i eksploataciju pronađenih ruda, minerala i drugih resursa na području planine Majevice, a sve zbog postupka zaštite ovog područja koji je pokrenut ranije ove godine.

Potpisivanje peticije traje 30 dana, tj. od 21. decembra 2024. do 19. januara 2025. godine, na potpisnim mjestima koja će biti objavljena za svaku od ovih opština i gradova posebno.

Snežana Jagodić Vujić, predsjednica Ekološkog udruženja "Eko-put", za "Nezavisne" ističe da ovom inicijativom žele poručiti donosiocima odluka kako je potrebno da Majevica postane park prirode, a ne rudnik litijuma.

"Prema novom Zakonu o referendumu i građanskoj inicijativi rok je produžen sa sedam na 30 dana, što je pozitivna stvar, s obzirom na to da ćemo imati više vremena da sakupljamo potpise. Inače, za sprovođenje građanske inicijative potrebno nam je sakupiti 3.000 potpisa,  a nadamo se da će ih biti bar 10.000, s obzirom na to da ih sakupljamo na teritoriji više gradova i opština", rekla je Jagodić Vujićeva.

Istakla je da je u proteklih godinu "Eko-put" u saradnji sa "Eko BiH" mrežom i lokalnim udruženjima iz Lopara i Ugljevika organizovao niz javnih tribina.

"Na njima smo sa lokalnim stanovništvom pričali o problemu zelenog rudarenja, te šta je ekstrakcija litijuma, kako se vrši, zbog čega je to opasno po prirodu i ljude. Naišli smo na pozitivan odziv građana, ali i donosilaca odluka na nivou jedinica lokalne samouprave. Ova građanska inicijativa je povezala ljude koji žive na Majevici i oko nje. Važno je da se ljudi povežu i da jasno kažu svoje mišljenje u kakvoj sredini žele da žive i u kom pravcu će krenuti naša budućnost, da li u pravcu održivog razvoja ili će iza svega toga, ako tu bude rudnik litijuma, ostati samo pustoš i zagađenje vode, zemlje i vazduha, ne samo na teritoriji opštine Lopare, već i mnogo šire", naglasila je Jagodić Vujićeva.

Ističe da bi, ako bi se otvorio rudnik, bile ugrožene vode koje grad koristi za vodosnabdijevanje, poljoprivredu itd., a sve to bi ostavilo vrlo opasne posljedice po sve.

Stanovništvo majevičkog kraja se protivi otvaranju ovog rudnika, kao i načelnici osam lokalnih samouprava sa prostora Majevice, koji su to i zvanično iskazali kroz potpisivanje zajedničke deklaracije.

Tekst građanske inicijative podnesen je Narodnoj skupštini Republike Srpske, u čijoj je nadležnosti donošenje ove odluke, koja će odlučiti o sudbini zaštite navedenog područja.

Podsjećaju da su prema istraživanjima koja su obavljena, a koja se još izvode, na ovom području pronađeni fosilni ostaci marinskih organizama koji datiraju još iz perioda Panonskog mora od prije deset do petnaest miliona godina, kao i endemske vrste koje ovo područje čine prioritetnim za zaštitu Natura 2000 područja.

 

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )