FOTO: null

Dok većina stanovnika BiH jedva spaja kraj sa krajem, oni sa dubljim džepom ne štede novac za kupovinu luksuznih četvorotočkaša, pa je tako jedan građanin za novog ,,bentlija,, iskeširao čak 310.797 maraka.

Za ovakav automobil prosječan građanin BiH trebalo bi da radi 31 godinu, odnosno da izdvoji 375 prosječnih plata, koje iznose 828 KM, i to pod uslovom da cijelu platu štedi za automobil.

Samo dažbine plaćene na uvoz tog vozila veće su od petogodišnje zarade prosječnog radnika u BiH.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, vlasnik automobila “Bentley Continental GT V8S” platio je uvozne dažbine 52.871 KM.

Na listi pet najskupljih automobila nalazi se još jedan “bentli” i tri “mercedesa”. Drugi najskuplji automobil je “Mercedes Benz S63 AMG Coupe”, vrijedan 293.704 KM i na njega su plaćene dažbine od 49.955 maraka.

Treći najskuplji uvezeni automobil je “Bentledž Continental”, koji je koštao 246.720 maraka i na njega su plaćene uvozne dažbine u iznosu od 41.963 KM.

Član Udruženja ekonomista RS SWOT Predrag Duduković kaže da podaci o “masnim” cijenama automobila, koje pojedinci kod nas mogu da plate, ukazuju na to da se stvara sloj ljudi koji su ekstremno bogati, dok, s druge strane, imamo mnogo veći broj siromašnih, a srednji stalež polako nestaje.

- U suštini, snaga jednog društva se zasniva na tome da ima što više srednje klase, a ne na tome da većina kapitala ide u mali broj ruku. Ukoliko sav novac na jednom tržištu ide u džepove malog broja ljudi, dolazimo do toga da imamo određen broj ekstremno bogatih koji, između ostalog, mogu sebi da priušte takav automobil - naglasio je Duduković.

Prema podacima UIO, u prva tri mjeseca ove godine u BiH je uvezeno 15.487 vozila, čija je ukupna vrijednost 127 miliona KM. Više od 90 odsto uvezenih vozila čine polovnjaci, dok se manji dio odnosi na nove automobile. Najviše je uvezeno vozila proizvođača “Folksvagen”, “Opel”, “Reno”, “Sitroen” i “Ford”.


Dažbine

U Upravi za indirektno oporezivanje (UIO) BiH istakli su da su ukupno obračunate i plaćene dažbine prilikom uvoza vozila u BiH u prva tri mjeseca ove godine iznosile 22,4 miliona KM.

Od početka 2013. godine na uvoz polovnih vozila iz EU se ne plaća carina, već samo PDV od 17 odsto. Za nova vozila porijeklom iz EU carina je ukinuta početkom 2009. godine.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )