S početkom oktobra u škotskim ordinacijama našla se nova terapija za široku lepezu bolesti. Tamošnje vlasti dale su dozvolu ljekarima da kao službenu terapiju za psihičke i neke tjelesne probleme propisuju - boravak u prirodi.
Znači da kada u Škotskoj osoba ode na bolovanje, neće sjedeti u kući, nego mora u šumu, na planine, na more, ili mora da posmatra ptice i šeta pse, piše RTL.
Ova terapija dokazano snižava krvni pritisak, ublažava depresiju, podiže nivo zadovoljstva, jača imunitet, jača srce, pomaže kod mentalnih bolesti, dijabetesa, stresa i gojaznosti.
Kako bi postakli ljude da se više kreću i vode zdraviji život, škotske vlasti su izdale kalendar u kojem na šaljivi način preporučuju aktivnost na otvorenom za svaki mjesec.
Znači, i zimi i ljeti bez obzira na vremenske uslove, treba biti na svježem vazduhu.
Naučno je dokazano da priroda dobro djeluje na mentalno i fizičko zdravlje.
Ako provedete dnevno 90 minuta napolju, na primjer u nekom šumovitom području, to će uticati na područje mozga koje je povezano s depresijom, na način da umanji simptome tog psihičkog poremećaja ili da ga preventira.
Japanci praktikuju tzv. šumsku kupku (shirin-yoku). Taj tretman već desetinama godina postiče japanska vlada.
"Čovjek je evolucijski 99,9 posto vremena proveo u prirodnom okruženju. Naše fiziološke funkcije su prilagođene toj situaciji. Budući da se čovječanstvo razvilo u prirodi, naša se tijela u njoj najbolje osjećaju", objašnjava dr Jošifumi Mijazaki.