U kriznim vremenima mnogi se okreću poljoprivredi i uzgajanju domaćeg voća i povrća, a u RS trenutno je najisplativije, kako tvrde stručnjaci, gajiti rani paradajz i paprike u plastenicima i ulagati u kruške, jabuke i šljive.
Brokeri će uskoro postati taksisti, a oni pametniji među njima učiće da voze traktore kako bi mogli da rade za poljoprivrednike - moto je velikog broja zapadnoevropskih investitora, koji je sve više zastupljen i kod nas. Mnogim domaćinstvima u Srpskoj poljoprivreda postaje sve privlačnija investicija, a posebno kada je riječ o uzgajaju za lične potrebe.
Predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS Stojan Marinković kaže da u povrtlarstvu najbrži profit donosi plastenička proizvodnja.
- U plasteniku je najisplativije gajiti rasade i što ranije povrće, kao što su paradajz i paprika - istakao je on.
Kada je u pitanju rana proizvodnja povrća neophodno je, kako kaže Marinković, dodatno zagrijavanje plastenika.
- Ukoliko poljoprivrednici uspiju da nabave jeftino i adekvatno gorivo za zagrijavanje plastenika i postignu neku raniju proizvodnju, tada imaju bolju otkupnu cijenu i plasman na tržištu - naglašava Marinković, napominjući da je cijena paradajza iz plastenika pada, kako se bliži njegova sezonska proizvodnja, zato je uzgajivačima u interesu, da što ranije ostvare svoju proizvodnju.
Predsjednik uzgajivača povrtlarskih kultura u RS Brane Mastalo kaže da je osim paradajza i paprika, veoma isplativo uzgajati krompir, mada je njegov rod ove godine zbog lošeg vremena smanjen, kao i svih povrtlarskih kultura.
- Rod krompira ove godine je manji za 30 odsto, nego prethodnih godina, pa se umjesto nekadašnjih i do 40 tona po hektaru, može očekivati između 20 i 30 tona - kaže Mastalo.
Kada je u pitanju voćarstvo, mnogi se odlučuju za uzgoj maline, kupine, ali ipak najveći broj je onih koji ulažu u šljive i jabuke. To potvrđuje i voćar iz Gradiške Dragoje Dojčinović, koji kaže da je domaćim voćarima najisplativije uzgajanje jabuke i šljive.
- To je voće koje svako domaćinstvo treba, a kupuje se i za proizvodnju sokova i džemova - istakao je Dojčinović.
Dodaje i da je kruška dosta manje tražena na tržištu.
Uzgoj krastavaca kornišona mogla bi da bude velika šansa za poljoprivrednike u RS, jer je njemačka firma "Kuhne" zagarantovala otkup. Na jednom dunumu može se ostvariti zarada od 1.500 do 2.000 evra za prvu klasu čija je cijena 1,20 KM po kilogramu. Zbog odgovarajućih klimatskih uslova i obezbijeđenog tržišta perspektivu u RS ima i uzgoj maline, pa se mnoge porodice okreću gajenju ovog voća.
Milionska šteta
Stojan Marinković kaže da je ovogodišnja suša u poljoprivredi napravila milionsku štetu, koja se kreću čak između 500 i 650 miliona maraka.
- Indirektne štete su daleko veće. Usljed smanjenih prinosa kukuruza, koji je osnovna prehrambena namirnica za životinje, doći će vjerovatno i do njenog poskupljenja. To će uticati na smanjenje stočarske proizvodnje, a nakon toga sigurno dolazi i do poskupljenja hrane - rekao je Marinković.