FOTO: infobijeljina.com

Domaći prerađivači koji trpe posljedice kako krize u Evropi, poremećaja na tržištu, tako i nedostatka kvalitetne sirovine, mogu računati na direktnu novčanu podršku iz Fonda solidarnosti Republike Srpske da bi što lakše isplivali iz problema.

Navedena podrška regulisana je uredbom Vlade RS kojom se uređuje vrsta direktne podrške Fonda solidarnosti Srpske u oblasti prerađivačke industrije, način i postupak dodjele sredstava, zatim subjekti koji imaju pravo na pomoć, te zahtjev i dokumentacija koja se podnosi za ostvarivanje prava na sredstva direktne podrške, a koja je juče stupila na snagu.

Cilj je, kako je navedeno u uredbi, da se prevaziđu posljedice u oblasti prerađivačke industrije izazvane elementarnim nepogodama, prirodnim, tehničko-tehnološkim i ekološkim katastrofama, poremećajima na tržištu, inflacijom, nedostatkom repromaterijala ili drugim nepredviđenim okolnostima.

U uredbi je navedeno da pravo na pomoć imaju privredna društva i preduzetnici sa sjedištem u Srpskoj čija je registrovana djelatnost iz područja prerađivačke industrije. Pojašnjeno je da pravo na novac iz Fonda solidarnosti ostvaruju prerađivači na osnovu zahtjeva koji podnesu Ministarstvu privrede i preduzetništva, dok konačnu odluku donosi Upravni odbor Fonda solidarnosti. Evidenciju o korisnicima koji su ostvarili pravo na direktnu podršku vodi resorno ministarstvo.

Ministar privrede i preduzetništva RS Vojin Mitrović rekao je za "Glas" da je uredba donesena kako bi se moglo reagovati na zahtjeve prerađivača.

- Imamo potencijalno mogućnost da pomognemo. Nažalost, dolaze teška vremena i moramo voditi računa da budžet Fonda solidarnosti bude što puniji i da ga koristimo tamo gdje bude najpotrebnije. Uredba je tek stupila na snagu, zahtjeva za pomoć još nije bilo, ali se mogu očekivati u narednom periodu. Otkazuju se narudžbe, dolaze određeni zahtjevi u pogledu kvaliteta i korekcije cijene... Sve to utiče na naše prerađivače - rekao je Mitrović dodavši da resorno ministarstvo preduzima mjere s ciljem pružanja pomoći prerađivačima kako bi podigli kvalitet proizvoda i bili još konkurentniji.

Direktor Prehrambene industrije "Sava Semberija" Stevo Filipović pozdravio je ovaj potez Vlade Srpske istakavši da bi bez podrške u svim ovim kriznim godinama proizvodnja bila ugašena.

- Već godinama poslujemo takoreći u vanrednim uslovima, od velike ekonomske krize 2008. godine, preko poplava 2010. i 2014. godine, zatim pandemije virusa korona iz 2020. godine, sukoba između Rusije i Ukrajine do trenutne krize u Evropi. Sva ta dešavanja preslikavaju se i na naše tržište, utiču i na naše poslovanje i definitivno bez mjera Vlade RS prehrambena industrija u Srpskoj danas ne bi uopšte postojala - rekao je za "Glas Srpske" Filipović.

Podsjetio je da je zapadna Evropa strateški partner domaćim prerađivačima koji tamo plasiraju većinu proizvoda, te da kriza koja potresa tamošnje tržište i te kako utiče na poslovanje domaćih preduzeća, jer partneri ili režu narudžbe ili traže korekciju cijena.

Ova godina bila je sušna i kvalitet sirovine nije bio na vrhunskom nivou.

- Oko 90 odsto sirovine obezbjeđujemo u Srpskoj. Kvalitet je ono čime mi dobijamo trku sa evropskim proizvođačima koji su u znatno povoljnijem položaju u startu zbog daleko većih subvencija koje imaju - istakao je Filipović.

Potez Vlade pozdravio je i direktor firme "Voćar promet" iz Zvornika Ahmet Hublić naglasivši da je svaka podrška i pomoć dobrodošla.

- Sezonu privodimo kraju i već razmišljam šta i kako sa radnicima u narednih pola godine, kako da premostimo do iduće sezone, da ljudi ne ostaju bez posla i da firma ne ostane bez kvalitetnih radnika. Godina je bila izazovna, kako će biti dalje, ostaje da vidimo, narudžbe nisu kao što su bile, ništa više nije sigurno - rekao je Hublić.

Zaposleni

Prvi put nakon dužeg perioda u Srpskoj smanjen je broj zaposlenih za 0,4 odsto, a najveći pad zabilježen je u prerađivačkoj industriji, koja je za godinu ostala bez 3.000 radnika.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u Srpskoj je na dan 30. septembar bilo ukupno 289.689 zaposlenih, dok je u istom mjesecu 2023. godine Srpska imala 290.745 zaposlenih. Na udaru se posebno našla prerađivačka industrija, koja i zapošljava najviše radnika u Srpskoj, njih 56.130.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )