Zbog pandemije virusa korona ove godine su otkazane mnogobrojne akcije dobrovoljnog davanja krvi i smanjen je odziv dobrovoljnih davalaca u Republici Srpskoj, rekla je za "Nezavisne" Veselka Ćejić, šef Službe za prikupljanje krvi u Zavodu za transfuzijsku medicinu RS.
Kako je istakla, odgađane su i otkazivane i mnoge operacije u bolnicama, tako da su i potrebe za krvlju bile nešto manje u odnosu na prethodne godine.
"U toku ove godine organizovano je ukupno 297 akcija dobrovoljnog davanja krvi, od toga 224 u službama Zavoda, a 73 akcije na terenu", pojašnjava Ćejićeva.
Prema njenim riječima, u Zavodu za transfuzijsku medicinu RS redovno se odvijaju akcije dobrovoljnog davanja krvi, ali prema preporukama Instituta za zaštitu zdravlja RS, u smislu poštovanja socijalne distance, nošenja maski i zaštitnih rukavica, ograničavanja broja dobrovoljnih davalaca krvi do 50, dezinfekcije ruku i obuće te mjerenja temperature.
"U posljednjih mjesec dana akcije dobrovoljnog davanja krvi organizovali su, između ostalih, Crveni krst Banjaluka i srednje škole, 'Nestro petrol' i 'Optima group', Crveni krst Derventa, 'Pošte Srpske', Udruženje DDK sarajevsko-romanijske regije, Crveni krst Kotor Varoš, Crveni krst Bileća i mnogi drugi", navela je Ćejićeva.
Dodala je da ne postoji potreba za većim količinama krvi u odnosu na prethodne godine, te da je ono što se promijenilo su specifične okolnosti pod kojima se krv prikuplja, u smislu organizacije i preporuka koje se primjenjuju pri izboru dobrovoljnih davalaca krvi.
"Organizujemo akcije dobrovoljnog davanja krvi sa manjim brojem učesnika, kako bismo ispoštovali epidemiološke preporuke. Potrebe za krvlju uvijek zavise od potreba pojedinačnih pacijenata u bolnicama. Samim tim, i krvna grupa koja je u datom trenutku najpotrebnija zavisi od zahtjeva koje dobijamo iz bolnica u Republici Srpskoj", objasnila je Ćejićeva.
Zavod za transfuzijsku medicinu Republike Srpske organizovan je kroz rad transfuzioloških službi u 10 gradova i opština u RS.
Krv se može dati u svim transfuziološkim službama u Republici Srpskoj, koje se nalaze u Banjaluci, Doboju, Bijeljini, Gradišci, Prijedoru, Zvorniku, Istočnom Sarajevu, Foči, Trebinju i Nevesinju.
"Dobrovoljni davalac krvi može biti svaka zdrava osoba, muškog i ženskog pola, starosti između 18 i 65 godina. Krv ne treba da daju ljudi koji trenutno primaju terapiju ili imaju akutnu ili hroničnu bolest", zaključila je Ćejićeva.