Vrijedna i skromna porodica Čejvanović se bavi voćarstvom, a prirodu i lijep krajolik Koraja ne bi mijenjali ni za šta na svijetu.
Mještani Koraja, sela smještenog na obroncima Majevice, koje pripada opštini Lopare, uglavnom se bave poljoprivredom. Poznati su po proizvodnji šljive i jagoda, a sve više je onih koji se opredjeljuju za stočarstvo.
Jedna od takvih porodica je Čejvanović, Mirnesa i Braco. Vrijedni i skromni, a sve što imaju zaradili su sa svojih deset prstiju i ne žale se. Domaćica Mirnesa sa osmijehom kaže da se u selu može lijepo živjeti od svog rada.
- Prodavali smo ono što proizvedemo na pijacama. Od toga smo i kuću izgradili. Sve što imamo, stekli smo sa svojih deset prstiju. Nije lako, ali raditi se mora. Ustajemo u ranu zoru, a poslove završavamo kasno u noć. Beremo šljive i jagode. Obrađujemo 150 dunuma, sijemo žitarice. Imamo i 15 krava od kojih devet muzemo - priča Mirnesa za portal InfoBijeljina.
Posjeduju Čejvanovići svu neophodnu mehanizaciju pa Braco dosta radi i uslužno.
- Imam traktor, kosačicu, priključke. Prije dvije godine nabavio sam prskalicu i frezu. Košenje po dunumu je koštalo 20 KM, a oranje od 40 do 50 KM. Može se solidno zaraditi. A posla uvijek ima jer radne snage „ni za lijeka“. Važno je imati svega po malo jer se, nažalost, u poljoprivredi teško može živjeti samo od jednog posla - kaže Braco.
Čejvanovići se bave i voćarstvom. Prošle godine iskrčili su zbog starosti voćnjak od šest dunuma u kojem su bili zasadi šljive i breskve. Planiraju da ga obnove ove godine, a šljiva je najzastupljenija i po njoj je ovaj kraj odvajkada poznat.
A kakvo bi to bilo seosko domaćinstvo da nije koka nosilja. Oko 60 koka svakodnevno nose jaja pa tako doprinose kućnom budžetu.
- Koke hranimo zimi žitom, a ljeti travom i kupusom. Domaće je domaće. A jaje sada košta po 40, 50 pfeninga pa se isplati – kaže Mirnesa.
Radiće i rade koliko mogu. Kćerka je srednjoškolka, a sin koji ima svoju porodicu trenutno radi u Njemačkoj. Još uvijek se nije opredijelio da li će život nastaviti tamo ili se vratiti na porodično imanje. Šta god odluči imaće podršku roditelja. Ponosni su na sve što su stekli, a kako ističu, lijepu prirodu i krajolik njihovog Koraja ne bi mijenjali ni za šta na svijetu.
Poljoprivreda je jedan od strateških pravaca razvoja Lopara, ističu i nadležni.
Iz skromnog lokalnog budžeta koji iznosi blizu 6 miliona maraka za unapređenje agrara godišnje se izdvaja oko 150.000 KM.
- Podstičemo voćarstvo, stočarstvo, pčelarstvo, a sve više i plasteničku proizvodnju povrća. Nastojaćemo da gradimo hladnjače i prerađivačke kapacitete. Cilj nam je da zadržimo mlade na ovom području - kaže načelnik Opštine Lopare Rado Savić za InfoBijeljinu.
U opštini Lopare 13.700 hektara je obradivog zemljišta, a registrovanoje blizu 500 poljoprivrednih gazdinstava. Majevičko voće, rakija, ali i sir zarac, odavno su pronašli svoje mjesto na zahtjevnom ino tržištu.