Ured koordinatora za reformu javne uprave BiH raspisao je 580.000 KM vrijedan javni natječaj za izbor konsultantske kuće za provedbu ambicioznog antikorupcijskog projekta.
Kako nam je potvrđeno, riječ je o projektu koji je usmjeren na izgradnju kapaciteta za borbu protiv korupcije u strukturama državne službe u BiH. Ukoliko zaživi, sam projekat istovremeno bi mogao da donese neku vrstu olakšanja u radu predstavnika medija, prema kojima je državna služba često "zakopčana do grla", ali i da olakša određene vrste usluga građanima.
U narednim godinama na svim nivoima vlasti mogli bismo da dobijemo, kako je naglašeno, "profesionalnu i etičnu državnu službu", ali i povećanje transparentnosti u poslovično "zatvorenom" radu javne uprave.
"Namjera je da se kroz projekat, koji se sastoji od tri komponente, analizira problem koji stvara korupcija u radu javnih službi, promovišu etička načela i principi dobre uprave i državne službe, te da se osigura priprema i realizacija programa obuke vezanih za borbu protiv korupcije koji su usmjereni na jačanje kapaciteta državnih službenika i razvoj efikasnih sredstava za suočavanje sa ovim problemom", navode iz Ureda. Ističu da edukacija treba da doprinese ličnom razvoju svakog pojedinačnog zaposlenog, ali i razvoju i jačanju institucionalnog integriteta državne službe i uprave u cijelosti.
"Predviđena je obuka za oko 850 polaznika sa nivoa BiH, FBiH, RS i Brčko distrikta, kao i specifična obuka za oko 30 službenika trenera. Realizacija projekta Izgradnja kapaciteta za borbu protiv korupcije u strukturama državne službe u BiH treba da doprinese i ispunjavanju opštih, kao i posebnih kategorija ciljeva utvrđenih u Strategiji za borbu protiv korupcije 2015-2019. Projekat je pripremljen i bit će realiziran u saradnji sa Agencijom za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije", navode iz Ureda.
Ističu da su planiranih 580.000 KM za konsultantske usluge "donatorska sredstva", a da je projekat zajednički za sva četiri upravna nivoa, BiH, FBiH, RS i Brčko distrikt.
"Zadatak konsultantske kuće bit će, između ostalog, izrada metodologije i strukture istraživanja javnog mnjenja o percepciji korupcije, analiza okvira za pitanja korupcije u javnoj upravi i sukobu interesa u državnoj službi, organizovanje najmanje četiri mini-radionice, priprema programa, provođenje obuke, izrada i promocija priručnika za zaposlene u organima državne službe itd", navode, između ostalog, iz Ureda.
Od projekta očekuju da ojača integritet organa državne službe te da državni službenici i zaposleni u organima uprave "postanu osposobljeni za primjenu antikorupcionih mjera i mehanizama djelovanja kod pojave korupcije".
No, sudeći po nekim prvim reakcijama, neizvjesno je na kakav će odjek naići sam projekat. Naime, Vehid Šehić, predsjednik Foruma građana Tuzle i jedan od vodećih aktivista civilnog sektora u BiH, podsjeća da bh. institucije stalno donose neke strategije o borbi protiv korupcije.
"Imamo i Agenciju, imamo i Zakon o sukobu interesa, koji je antikorupcijski. Sad se postavlja ključno pitanje: da li se u državne službe, javne službe, primaju ljudi koji nisu profesionalci pa im je potrebna obuka da budu profesionalni, da budu pošteni, pa će im se objašnjavati šta je korupcija", naglašava Šehić.