FOTO: null

U Bijeljini se u samom centru mogu videti desetine polusrušenih i napuštenih kuća koje godinama predstavljaju ruglo grada.

Dvorišta su zarasla u ambroziju i travu, nesavesni građani u njima odlažu smeće, a u mnogim od njih skupljaju se psi lutalice, leti glodari i zmije.

Budući da se radi o privatnoj imovini, čiji vlasnici najčešće ne žive na ovom području, vrlo teško je doći do njih i kazniti ih.

Komunalna policija grada Bijeljina nadležna je za fasade i izloge zgrada i javnih objekata okrenutih prema ulici, kao i dvorišta do ulične strane.

Načelnik Komunalne policije Diko Simić kaže da im se godišnje obrati stotinak građana sa pritužbama na neuređena dvorišta, zarasla u travu i šiblje.

- Poteškoće imamo zbog nesređenih zemljišnih knjiga i migracije stanovništva. Imamo slučajeve da se posed vodi na osobi koja je davno preminula, a čak ni najbliže komšije ne znaju ko je pravi vlasnik. Imamo i situacija da vlasnici žive u inostranstvu i dolaze veoma retko. U najdrastičnijim slučajevima izdajemo nalog preduzeću angažovanom za čišćenje i održavanje javnih površina, koje te lokacije uredi, pokosi travu i šiblje, a novac za ove namene bude izdvojen iz budžeta – kaže Simić.

On naglašava da bi rešenje bila odluka kojom bi primorali vlasnike da makar prilikom prodaje ili izgradnje objekata na ovim parcelama izmire te obaveze.

- Za sada samo retke vlasnike možemo da nateramo da održavaju svoja dvorišta - kaže Simić.

Kazne

Za nesavesne građane, koji ne poštuju odluku o komunalnom redu, predviđene su kazne. Kazna za pravna lica je od 1.000 do 1.500 maraka, za odgovorna lica u pravnom licu od 250 do 300 maraka, a za građane od 150 do 200 maraka.

- Ni ova mera ne daje efikasne rezultate u slučajevima gde je teško utvrditi ko je vlasnik i uručiti mu opomenu ili kaznu – kaže načelnik Komunalne policije Diko Simić.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )