Zbog neizmirivanja obaveza, bijeljinsko preduzeće „Komunalac“ je, nakon opomena, tužio 400 domaćinstava koja za odvoz smeća duguju od 100 do 250 KM i 50 pravnih lica.
Najviše neplatiša je u udaljenijim selima, dok su najažurniji, uglavnom, penzioneri.
Za odvoz komunalnog otpada domaćinstva duguju oko 400.000 KM, a pravna lica 200.000 KM. Nakon upozorenja inkasanata, protiv vlasnika objekata koji ne koriste usluge “Komunalca”, ili odlažu prikupljeni otpad, ali ne izmiruju obaveze, podnose se tužbe, koje često završavaju prinudnom naplatom, odnosno pljenidbom.
"Čak i ako ih tužimo, mi nastojimo prije pokretanja sudskog procesa da se dogovorimo sa dužnikom. Često se odlučujemo za reprogram odnosno plaćanje u više rata i taj metod se pokazao djelotvoran. Ipak kod nekih korisnika usluga ni to ne daje rezultate, tako da se odlučujemo za tužbu koja za posljedicu ima i pljenidbu imovine", kaže direktor AD "Komunalac" Bijeljina Milorad Stjepanović.
Tako je 2013. godine donesena odluka o obavezi svih domaćinstava da budu registrovani za odvoz smeća, a broj fizičkih lica koja koriste ove uslugu se povećao sa 15.000 na 25.000 hiljada.
Iako je time smanjen broj divljih deponija, i dalje veliki broj vlasnika domaćinstava naročito u seoskom području izbjegava ovu uslugu.
"Postoje pojedinačni otpori i to većinom u udaljenijim seoskim sredinama. Mi smo u velikoj mjeri uspjeli da evidentiramo domaćinstva i bez obzira na njihovo negodovanje, oni su u zakonskoj obavezi da imaju odvoz smeća", tvrdi Stjepanović.
Cijena prikupljanja komunalnog otpada je 0,118 KM po kvadratnom metru, dok njegovo odlaganje na regionalnoj deponiji košta 40 KM po toni, pa je ova disproporcija ogroman problem Komunalcu.
"Cijena prikupljanja komunalnog otpada je najniža u Republici Srpskoj, a cijena odlaganja komunalnog otpada na eko-deponiju je najveća u Republici Srpskoj", kaže Stjepanović i podsjeća da je u više navrata ukazivao na ovaj problem i rukovodstvu Eko-depa, ali do sada nije bilo adekvatnog rješenja.