FOTO: InfoBijeljina

Rastu plate u državnom i nižim nivoima vlasti u BiH. Vijest bi bila ohrabrujuća da je prate i zvanične mjere sa ciljem ublažavanja posledice ekonomske krize uzrokovane ratom u Ukrajini.

Poslednja u nizu je odluka Vlade Republike Srpske (RS) 23. juna u kojoj je po hitnom postupku utvrđeno da se zaposlenima u javnim ustanovama u oblasti zdravstva i onima koji rade u javnim službama plata poveća za 100 maraka.
 
Entitetska vlada nije jedina koja se odvažila na ovakvu odluku. Povećanje traže i u bh. institucijama.
 
Parlament BiH će 27. juna razmatrati inicijativu da se svim državnim zaposlenima poveća visina naknade sa osam maraka na 12 maraka, a visina naknade za prevoz uskladi sa prosječnim povećanjem litre goriva u poslednjih godinu dana.

Za Banjalučanina Renata Rakića ne postoji nijedan razlog za takve odluke. Ovaj magistar nauka već godinama nema posao i na Birou za zapošljavanje je. Snalazi se, dodaje, "kako zna i umije".
 
"Dugi niz godina nema nikakve represije prema njima, niti odgovornosti. Provodio sam vrijeme na Zapadu. Tamo ako ne opravdate svoju funkciju smijene vas", kaže Renato za Radio Slobodna Evropa (RSE).
 
I Banjalučanka Jelena Malešević smatra da treba povećati naknade za topli obrok i prevoz, "ali svima".
 
"Za građane isto treba nešto izmisliti da se malo omogući da lakše žive. Stvarno svima treba povećati primanja", smatra Malešević.

 
I Sarajlije za povećanje, ali građanima

Proteklih mjesec dana cijene u Bosni i Hercegovini "divljaju".
 
Prema podacima Agencije za statistiku BiH, cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u aprilu su porasle za 2,4 posto u odnosu na mjesec ranije.
 
Na godišnjem nivou zabilježen je rast od 13,2 posto.
 
"Vidite i sami kakva su poskupljenja, kako sve cijene rapidno rastu. Ova država sad treba da se pokaže, ako se već do sad nije pokazala. Sad neka učine prava tri-pet koraka i biće nam koliko-toliko bolje", ocjenjuje Sarajlija Edin za RSE.




Almir dodaje da radi u privatnom sektoru i smatra kako je opravdano povećati topli obrok i naknade za prevoz, ali svim građanima.
 
"Ne samo zaposlenima u državnim institucijama koji su na državnom budžetu gdje i mi učestvujemo i uzima se od nas kroz poreze", navodi on.

Za razliku od porasta cijena, plate u BiH se ne mijenjaju. Prosječna neto plata iznosi nešto više od 1.000 maraka.
 
Uprkos toj činjenici, prijedloga za povećanje standarda građanima, nije bilo.
 
Umjesto toga, u Parlament BiH poslanik vladajuće Hrvatske demokratske zajednice BiH (HDZ BiH) Nikola Lovrinović uputio je zahtjev za povećanje, samo zaposlenima u državnom sektoru.

Zastupnici i ministri plate primaju i kad ne dolaze na sjednice.
 
Mjesečna primanja parlamentaraca iznose između 6.000 maraka do blizu 8.000 maraka.
 
Za dvije i po godine, od januara 2019. do juna 2021. godine, na plate i naknade zastupnika potrošeno je više od 4,4 miliona eura.



Zastupnici imaju pravo i na regres (dodatni novac koji se može isplaćivati za trošak godišnjeg odmora), ali je on posebnom odlukom smanjen na simboličnu jednu marku.
 
Isto pravo imaju i zaposleni u svim institucijama na svim nivoima vlasti u BiH. Zaposlenima privatnih kompanija u BiH poslodavac može, ali ne mora isplatiti regres.
 
"Zakonom je predviđeno da regres zaposlenima u institucijama BiH bude 60 posto prosječne plate u BiH, ali je u zakonima potpuno nejasno kako se prosječna plata izračunava na nivou BiH. Na entitetskoj je jasno. Oni sad zaposlenima u državnim institucijama isplaćuju 300 maraka, ali je i to na štetu najbrojnijih, vojnika i policajaca", kazao je Lovrinović i najavio da će na sjednici u ponedjeljak tražiti da se i to promijeni.
 
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )