FOTO: null

Loša kombinacija namirnica može izazvati umor, tromost, kao i probleme sa želucem i naravno gomilanje kilograma.

Osnovno je pravilo je da ne treba kombinovati namirnice u čijoj probavi učestvuju različiti enzimi kojima treba različito vrijeme za probavu, kao što su, na primjer, proteini i ugljeni hidrati.

To bi, na primjer, značilo da ne treba uzimati možda i najčešću kombinaciju na našim tanjirima – meso i krompir ili meso i tjesteninu, ali ni uživati u nekim kombinacijama mesa s voćem.

Treba voditi računa i o jednoj od najčešćih grešaka koje pravimo - da voće jedemo uz obrok umjesto deserta ili da nakon obroka pojedemo kolač. Voće nije dobro jesti ni nakon jaja, orašastih plodova, mlijeka, sira i jogurta.

Nutricionisti su izdvojili problematične kombinacije koje većina ljudi voli da jede

1. Banana i mlijeko

Ta kombinacija često stvara osjećaj težine u želucu. Međutim, ako, baš volite frape od banana, odaberite zrelu bananu i dodajte kardamom ili muskatni oraščić koji će olakšati varenje frapea. Kravlje mlijeko možete zamijeniti bademovim ili pirinčanim.

2. Tjestenina s paradajzom

Paradajz je kiseo i može izazvati probleme ako se jede s namirnicama bogatim i skrobom i ugljenim hidratima. Problem može stvoriti i pica, ili pirinač, odnosno slatki krompir. Takva kombinacija izaziva povećani umor vrlo brzo nakon obroka.

3. Paradajz i krastavac

Dakle, omiljena ljetnja salata nije dobar izbor. Naime, krastavac sadrži enzime koji ometaju apsorpciju vitamina C i nekih drugih korisnih sastojaka iz paradajza, pa će oslabiti njegovu nutritivnu vrijednost.

4. Dinja i pršuta

Iako je riječ o vrlo ukusnoj kombinaciji, dinja je puna voćnog šećera, pa u kombinaciji s pršutom (koja sadrži proteine i masti) opterećuje želudac.

5. Svježe voće i jogurt

Mliječni proizvodi mogu djelovati kongestivno, mogu izazvati upale sinusa i pojačati simptome prehlade ili alergije. U kombinaciji s voćem ovi simptomi mogu postati još gori.

6. Lubenica i većina drugih namirnica

Lubenica se uglavnom sastoji od vode i uzrokuje razređivanje želudačnog soka. Upravo zbog toga može biti okidač za lošu probavu i slab imunitet crijeva i želuca. Takođe, vrlo brzo prolazi kroz naš probavni sistem, dok bilo koja druga namirnica može da blokira prolaz i uzrokovati zadržavanje lubenice predugo u želucu.

7. Vino i kolač

Alkohol podiže nivoe šećera u krvi i povećava proizvodnju insulina, zbog čega će se velika količina šećera u dezertu odmah smjestiti u masne naslage i dugoročno dovesti do nezdravog gojenja. Vino konzumirajte s namirnicama s niskim glihemijskim indeksom, kao što je vlaknasto povrće.

8. Hamburger i pomfrit

Gotova hrana sadrži visoke nivoe masnoća, konzervanasa i drugih hemikalija, koje u kombinaciji sa šećerom (skrobom) u krompirićima, može dovesti do stvaranje citokina, koji mogu uzrokovati upalu i ubrzavaju proces starenja.

9. Tuna s majonezom

Velika količina masti u kombinaciji s proteinima može usporiti probavu. Zato koristite male količine masti i birajte suncokretovo, maslinovo ili kokosovo ulje, naročito dok kuvate povrće, žitarice i proteine. Uz masti najbolje ide zeleno lisnato povrće.

10. Omlet sa slaninom

Sve kombinacije proteina s proteinima, kao što su slanina i jaja, orašasti plodovi i jogurt ili sendvič od ćuretine sa sirom i slično, nisu preporučljive jer se proteini dugo razgrađuju i opterećuju probavni sistem.

11. Bijeli hljeb s marmeladom

Takav je obrok prebogat šećerom i može biti okidač za prejedanje tokom dana. Obogatite ga vlaknima koja će usporiti probavu i apsorpciju šećera, odnosno zamijenite bijeli hljeb onim od integralnih žitarica, a marmeladu puterom od kikirikija, koji sadrži masti i proteine.

12. Mesna vekna s pireom

Mesna vekna je dobar izvor proteina, ali obiluje mastima i kalorijama. Pire krompir ima samo nekoliko grama vlakana, a dodate li mu maslac ili pavlaku, obrok će biti krcat zasićenim mastima. Kombinacija s manje kalorija, a više vlakana je ćureća vekna s pireom od karfiola.

13. Hrana uopšte, s puno vode ili soka

Velike količine tečnosti tokom ili neposredno nakon obroka razređuju probavne sokove i otežavaju probavu. Pijte vodu prije obroka, a tokom obroka konzumirajte eventualno nekoliko gutljaja.

14. Crno vino i zelena salata ili cvekla

Izbjegavajte crno vino i namirnice koje sadrže gvožđe, pogotovo ako ste vegetarijanac, pa gvožđe nadoknađujete kroz mahunarke, tamno zeleno lisnato povrće i integralne žitarice. Tanin u vinu sprječava apsorpciju gvožđa.

15. Spanać na mlijeku i na pavlaci

Oksalati koje sadrži spanać (slično kao i repa, praziluk ili peršun) sprečavaju apsorpciju kalcijuma. Ako pravite gustu supu, kombinujte spanać i spomenuto povrće s kokosovim mlijekom.

16. Mlijeko i čaj

Čaj može biti dobar za krvni pritisak i celokupno zdravlje kardiovaskularnog sistema. Međutim, bjelančevine u mlijeku koje se nazivaju kazeini blokiraju efekat čaja kad se vare zajedno.

17. Hljeb i sir

Iako većina nas sir voli pojesti s malo hljeba, treba imati na umu da se skrob iz hleba i proteini iz sira različito vare, zbog čega hljeb često stoji u želucu duže nego što bi trebalo i može – izazvati gasove.

18. Lazanje ili pica

Organizam će imati puno posla da "u paketu" svari ugljene hidrate, mliječne proizvode, bjelančevine i kiseline iz paradajza i skrob, što troši puno energije i može da stvori probleme.

19. Žitarice i mlijeko

Kad su u pitanju žitarice i mlijeko, važno je kad ih jedete, kažu nutricionisti. Odlična su kombinacija za doručak, kad je probavni sistem još svjež, jer će vas duže držati sitima, piše 24 sata.hr.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )