FOTO: pixabay.com / ilustracija

BiH i zapadni Balkan postaju sve važniji za njemačke privrednike, a u BiH trenutno posluje 550 njemačkih firmi, objavljeno je na stranici Njemačke privredne komore.

Kako ističu njemački privrednici, zapadni Balkan je toj zemlji sve važniji zbog geografske blizine, kvalifikovane radne snage i industrijske tradicije koja je vezana za Njemačku.

"U BiH proizvodi oko 550 njemačkih kompanija, uglavnom iz prerađivačke industrije. Automobilski dobavljači kao što su 'Mann+Hummel', 'Pass GmbH', 'Mubea' i 'Selzer Group' su ti koji odabiru proizvodnu lokaciju 'na pragu'. Ostali investitori su 'Heidelberg Materials', proizvođač hrane 'Meggle' i 'Stada' podružnica 'Hemofarm'", kažu oni.

Međutim, njemačke privrednike brine nestabilna politička situacija u zemlji, ali i potezi rukovodstva Republike Srpske.

"Odluka EU u martu 2024. da počne pristupne pregovore sa BiH podstiče novi optimizam u ekonomiji i društvu. Ali nešto prije kraja godine došao je hladan tuš: poslanici regionalnog parlamenta entiteta Republika Srpska žele da blokiraju neophodne zakonske izmjene za dalju integraciju u EU", istaknuto je u ovom članku.

Ipak, optimistični su kad je riječ o ekonomskim izgledima privrede u BiH.

"Bečki institut za međunarodne ekonomske studije očekuje da će bruto domaći proizvod druge po veličini zemlje zapadnog Balkana u 2025. realno porasti za 2,9 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Godina 2024. prošla je bolje nego što se očekivalo: Institut je prilagodio rast BDP-a na 2,6 odsto u realnom iznosu u svojoj jesenjoj prognozi", navode oni.

Igor Gavran, ekonomski analitičar iz Sarajeva, kaže da je za BiH Njemačka jako bitna kao ekonomski partner, ali da je trenutno veći problem nestabilnost u Njemačkoj od političke nestabilnosti u BIH.

"Mi smo posljednji put imali stabilnost u socijalizmu i bukvalno sve te njemačke firme su došle u BiH dok je nestabilna, pa očito su navikle na to. Nama je najveći problem što je trenutno njihova ekonomija i posebno auto-industrija u groznom stanju i upitne perspektive, pa to dovodi u pitanje i naš izvoz i generalno kako će mnoge od tih firmi poslovati, čak i kad bismo nekim čudom mi postali stabilno tržište, a nećemo", smatra Gavran.

Inače, kako smatra većina analitičara, njemačka ekonomija nalazi se u velikim problemima, a pad BDP-a u 2024. iznosi 0,1 odsto u odnosu na prethodnu godinu, što znači da njemačka ekonomija stagnira već petu godinu zaredom.

Statistički zavod Njemačke saopštio je da je BDP u četvrtom kvartalu 2024. godine, nakon sezonskih i kalendarskih prilagođavanja, opao za 0,1%, dok je tokom godine zabilježen pad od 0,2% u realnom izrazu.

Njemačka ekonomija suočava se sa nekoliko strukturnih problema, uključujući zastarjelu infrastrukturu, komplikovanu birokratiju i visoku zaduženost mnogih opština, što usporava investicije.

"Ukupno, trenutne prognoze i analize ukazuju da će njemačka ekonomija u narednim godinama biti suočena sa stalnim izazovima. Osjećaj oporavka može se očekivati tek uz jasnu perspektivu za ekonomske, finansijske i geopolitičke okvire", kažu u Statističkom zavodu Njemačke.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )