U Bosni i Hercegovini prošle godine razvedeno je ukupuno 3.048 brakova, za 183 više nego godinu ranije.
Najstariji suprug prilikom razvoda braka imao je 86 godina, dok je najstarija supruga imala 80 godina. Podaci Agencije za statistiku BiH govore da se neki razvode i nakon samo tri mjeseca braka, ali neki odluče razvesti se i nakon što skupa provedu pola vijeka. U prosjeku, brak u BiH traje 13 godina. Zbog čega je to tako? Šta učiniti da ne dođe do toga ili ako već dođe, kako da bude manje bolno? N1 je odgovore potražio od advokata Gorana Vasilića i psihologa Nermine Vehabović Rudež.
Vehabović Rudež ističe da se ljudi i dalje najčešće razvode zbog prevare, a slijede nasilje u braku i druge stvari. Kako stiče, tu je više razloga koji su “ispod” i talože se te izazovu osjeća preplavljenosti kod osobe koja potom odluči da izađe iz bračne/vanbračne zajednice.
Advokat Vasilić kaže kako mu se građani vrlo često obraćaju za savjete ili cijeli postupak razvoda. Obraćaju mu se, ističe, sa zebnjom i strahom jer ne znaju šta ih čeka nakon razvoda.
“Meni je simptomatično i postoji u praksi da određeni broj klijenata odustane od razvoda braka kada vide šta ih očekuje poslije. Najviše ih ‘opeče’ funkcionisanje sa djecom. Postoji mali broj koji na konsultacije dođu s namjerom da se razvedu, a onda kada dobiju informacije o budućem životu u vezi sa viđanjem djece i imovinom, odustanu, odnosno ne uđu u postupak razvoda. Ali to je vrlo mali broj”, rekao je Vasilić.
Vehabović Rudež kaže da moramo razdvojiti brak i porodicu, jer su to dvije različite stvari.
“Brak je institucija u kojoj dvije osobe žele nešto da ostvare i one se trude u tom smjeru. To je bitno – da se trude. Ali, vrlo često je vidljivo da se ne žele truditi. Kada se suoče s određenim poteškoćama – šta će biti s djecom ili finansije, vrlo čeeto se može desiti da odustanu i iz pozicije ‘ne želim vipe da živim s tom osobom’, dođu u stanje ‘ pokušat ću da živim s tom osobom’. Na prvom psihoterapeutskom razgovoru pitamo ih šta žele – da li je to bezbolniji razvod ili pokušaj zbližavanja”, kazala je.
Koliko košta razvod u BiH?
Advokat Vasilić kaže kako sudska obavezna taksa po tužbi za razvod košta 400 KM, a ukoliko angažujete i advokata taksa je između 200 KM i 300 KM, u zavisnosti od težine slučaja. Tu su i sporazumni razvodi za koji sudska taksa iznosi 200 KM. Ukoliko bračni partneri nisu u mogućnosti da plate advokata, postoje centri za besplatnu pravnu pomoć šriom BiH.