Oduvijek nas upozoravaju da ne vozimo ukoliko smo popili. Vožnja, jednostavno, nije bezbjedna ako je vozač pod dejstvom alkohola. A da li ste se ikada pitali koliko dugo alkohol ostaje prisutan u vašem organizmu?
Da li jutro posle burnog izlaska može da predstavlja opasnost, ukoliko želimo da sjednemo za volan, i pored toga što je prošlo nekoliko sati?
Posle svakog pijanstva, u zavisnosti od toga koliko popijete i šta ste pili, to može da naškodi vašoj jetri.
„Kada ste pod dejstvom alkohola, alkohol vam struji kroz krv i prolazi kroz jetru, što dovodi do njenog oštećenja“, objašnjava Džordž Kob, direktor američkog Nacionalnog instituta u borbi protiv zloupotrebe alkohola i alkoholizma.
Glavni posao jetre je da filtrira krv koja teče iz digestivnog trakta u ostatak organizma. Prekomjerno konzumiranje alkohola može da učini vašu jetru masnom i da prouzrokuje ožiljke koji mogu da ograniče protok krvi. To može da izazove smrt jetrenih ćelija, a samim tim i zaustavljanje funkcije jetre.
U zavisnosti od našeg metabolizma i težine, zavisi i to koliko dugo će se alkohol zadržati u našem organizmu.
„Ukoliko ste na 0,08 promila i ako više ne pijete, za dva sata biste vjerovatno bili na oko 0,05 promila“, kaže Kob. To znači da je smanjenje alkohola u krvi 0,015 promila na sat.
Prema podacima iz američkih centara za liječenje zavisnosti, alkohol može da se otkrije u krvi i do 6 sati kasnije, oko 12 sati do 24 sata u disanju, mokraći i pljuvački, i čak do 90 dana u kosi.