FOTO: Ilustracija

​Po mišljenju grupe stručnjaka na čelu s Davidom Ludvigom, endokrinologom na Harvardu i u bostonskoj dječjoj bolnici, stvarni problem sa gojaznošću zapravo nije u konzumiranju pretjerane količine hrane.

Oni smatraju da su glavni krivci za gojaznost moderne navike u ishrani koje karakteriše pretjerano konzumiranje hrane koja ima visok glikemijski indeks, namirnice koje su posebno procesuirane i bogate ugljenim hidratima koji se brzo metabolišu i naglo dižu nivo šećera u krvi.
 
Dr Ludvig je objasnio da konzumiranje velikih količina prerađenih namirnica koje su pune skroba utiče na niz hormonskih i metaboličkih promjena koje se manifestuju skladištenjem viška energije u obliku masti.
 
Naučnici tvrde da će kvalitet hrane koju osoba konzumira, a ne količina uticati na to da li će pojedinac taložiti kilograme i na kraju postati gojazan.
 
Tipičan primjer namirnica koja čini dno piramide ishrane koja lako i brzo dovodi do gomilanja kilograma, a potom i do gojaznosti su prženi krompirići, pečeni krompir, tijesta od bijelog brašna, bijeli pirinač, industrijski musli i zašećerena pića - kako ona gazirana, tako i sokovi iz tetrapaka.
 
"Takva vrsta namirnica uzrokuje hormonski odgovor koji iz  osnove mijenja naš metabolizam, podstiče taloženje masnoća, dobijanje na težini i gojaznost", naveli su naučnici u časopisu The American Journal of Clinical Nutrition.
 
"Da bismo razumjeli epidemiju gojaznosti, moramo da shvatimo na koji način hrana koju unosimo u organizam utiče na naše hormone i na naš metabolizam."
 
Naučnici priznaju da gojaznosti doprinose i današnji  način života koji se umnogome razlikuje od načina života naših predaka. Dok su oni bili fizički aktivni u najvećem dijelu dana, današnje generacije najveći dio vremena provode u sjedećem položaju, a fizička aktivnost je svedena na minimum. Kad se tome doda nepravilna ishrana, nije ni čudo što je gojaznost postala pošast koja prijeti velikom dijelu čovječanstva. 
 
Prema istraživanju američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), u Sjedinjenim Državama je gojazno više od 40 odsto odraslih, što znači da su podložni povećanom riziku od razvoja bolesti srca, dijabetesa tipa 2, nekih vrsta raka i od moždanog udara.
 
Ni u Srbiji nije ništa bolja situacija, a ono što posebno zabrinjava je činjenica da su djeca u posebnom riziku kako zbog dobijanja viška kilograma, tako i zbog bolesti koje prate ovo stanje.
 
Prema podacima Centra za vježbanje, zdravlje i sportske nauke, koje je obavilo istraživanje o gojaznosti djece u Srbiji na uzorku od više od 6.000 dječaka i djevojčica predškolskog i mlađeg školskog uzrasta, prevalencija prekomijerne težine i gojaznosti povećana je sa 30.7% u 2015. godini na 34,8% u 2019. godini.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )