Ko kroji politiku u BiH: Bakira "izradili" stranci, na redu Dodik i Čović
Izvor: srpskainfo
×
0
Podijeli
FOTO: bljesak.info
Lider SDA Bakir Izetbegović optužio je “međunarodni faktor” kao presudan za izbacivanje te stranke iz vlasti.
Analitičari ocjenjuju da je Izetbegović vjerovatno u pravu, te da je samo pitanje vremena kada će, kako kažu, “na dnevni red” doći i Izetbegovićevi donedavni partneri Milorad Dodik i Dragan Čović.
Gostujući u programu BHT, šef SDA je između ostalog ustvrdio da je na nemogućnost njegove stranke da nakon izbora postigne dogovor o koaliciji o formiranju vlasti u Federaciji BiH i na državnom nivou presudno uticao strani faktor.
“Čudna odluka Zapada”
– Kad saberete rezultat SDA i DF, on je jači od onoga što su uradili “Jedanaestorka” ili “Osmorka”. Mislim da je tu u velikoj mjeri kumovao međunarodni faktor – izjavio je Izetbegović.
On je, takođe, nazvao “čudnom” odluku Zapada da se “ne bave SNSD i njihovim predsjednikom Miloradom Dodikom onako kako je zaslužio” poslije svega što je lider SNSD, prema njegovim riječima, radio u zadnjoj deceniji.
– Zatim, tu je i način na koji su se bavili HDZ, HNS i gospodinom Draganom Čovićem, da pomognu tu stranku i da je podignu na poziciju s koje ona može, recimo, narediti da DF ne može da uđe u vlast. A zatim napad na SDA, podjela probosanskog bloka i uporni rad na tome da se taj blok podijeli i da ne uđe kompletan u vlast. Zašto su to radili, to je pitanje za njih – rekao je Izetbegović.
Kompromitacija SDA
Lider SDA se takođe obrušio i na Ambasadu SAD u BiH, tvrdeći da je ona imala presudan uticaj na Kristijana Šmita da nametne Izmjene izbornog zakona i Ustava Federacije BiH koje, kako tvrdi, pogoduju Čovićevom HDZ.
– To se sasvim jasno vidi. Mislim da je i visoki predstavnik Šmit bio pod uticajem izvjesnih vrlo uticajnih ambasada, američke ambasade na prvom mjestu. To je već javna tajna. Vidjeli smo po odnosu američke ambasade prema SDA pola godine pred izbore, gdje je ona počela da kompromituje SDA, da proziva SDA na zvaničnim sastancima i u javnosti kao korumpiranu stranku, u kojoj kadrovi imaju uticaj na sudove. Koješta se znalo reći na sastancima s kojih zapisnici idu u Stejt department. U svakoj stranci ima takvih ljudi, ali se nisu bavili sa SNSD – naveo je Izetbegović.
Politički analitičar Tanja Topić za Srpskainfo kaže da ne želi ulaziti u teorije zavjere ili spekulacije o tome zbog čega je SDA jedina velika stranka iz prošlog saziva vlasti koja je izbačena u opoziciju. Međutim, ona ističe da je pogrešno da se na samo jednu adresu ispostavi sve ono što je pogrešno urađeno u BiH posljednjih godina.
– Generalno, mislim da je pogrešan pristup smatrati da se politički život u BiH, koji je prethodnih godina bio obilježen blokadama, ucjenama i nespremnošću na kompromis, može riješiti eliminisanjem iz vlasti samo jedne etnonacionalne stranke, a da se pritom zadrže druge dvije, koje su bile sastavni dio političkog života u proteklih 15 godina. Za tango je potrebno dvoje, ali politički tango u BiH igrala su tri aktera – ističe Topićeva.
Sankcije na čekanju
Politički analitičar i direktor Foruma za etničke odnose iz Beograda, Dušan Janjić, slaže se s ocjenom lidera SDA Bakira Izetbegovića da su mu “stranci došli glave”. Međutim, Janjić smatra da to što su Izetbegović i njegova stranka izbačeni iz vlasti ne znači i to da će Milorad Dodik i Dragan Čović, kako kaže, na svojim sadašnjim pozicijama “ostati do kraja života”.
– Tu govorim o američkoj administraciji, britanskoj administraciji, kao i svim administracijama sa Zapada koje su još ranije uvele sankcije tim ljudima. Zakoni SAD, Velike Britanije i ostalih ih obavezuju da taj posao završe, ali oni to, očigledno, odlažu za neke druge okolnosti – kaže Janjić za Srpskainfo.
Dodaje i to da je Zapad, prema njegovim riječima, izgleda riješio da situacijom u BiH upravlja po principima tzv. konflikt menadžmenta, u kojem se svi rizici ispostavljaju na račun građana države koja se nalazi u krizi.
– Recimo, to što u BiH radi Njemačka spada u klasične primjere konflikt menadžmenta, i to u obliku koji sve rizike prebacuje na građane BiH. Prva žrtva takvog pristupa nije bila SDA, već opozicija u Republici Srpskoj. Druga žrtva takvog pristupa bila je sloboda građana hrvatske nacionalnosti da biraju koga žele. Takav je bio dil sa Hrvatskom – tvrdi Janjić.
Dil s Dodikom
On, između ostalog, tvrdi i da bez obzira na činjenicu da je SNSD uspio da uđe u vlast na svim nivoima, ta stranka, odnosno njen lider, nemaju razloga za “opuštanje” niti slavlje.
– Objektivno, ako gledamo krizu koja postoji ne samo u BiH, već i na Kosovu i u cijelom regionu, Amerikancima i Britancima raste ugled kod svih strana, za razliku od EU. Što se tiče dila, koji očigledno postoji s Dodikom, to je, po mom mišljenju, postignuto na više nivoa. Milorad Dodik više ne postoji kao fenomen. On je sada jedna krpa, kojom se krpe razne rupe, a doveden je u situaciju da tu bude koristan za sve. Ako nešto treba da se uradi za NATO – on je tu. Ako treba za Ruse – Dodik je takođe tu. Upravo to je dio onog konflikt menadžmenta o kojem sam pričao, a koji žrtvuje interese ne samo građana Republike Srpske, već i interese samog održavanja entiteta, a pri tome dovodi u rizičnu situaciju i sve druge u BiH – smatra Janjić.
On na kraju, zaključuje da lider SDA nema razloga da se na bilo koga sa strane ljuti zbog toga što nije u vlasti, osim na svoje dojučerašnje koalicione partnere.
– Izetbegović najviše treba da se ljuti na svoje prijatelje, Dodika i Čovića, jer su ga oni izdali. SDA je u saradnji sa SNSD i HDZ maltretirala ne samo BiH, već i cijeli region godinama – kaže Janjić.
“SEMAFOR” KOALICIJA
Iako je vlast već formirana bez SDA, lider najveće bošnjačke stranke za BHT je otkrio da i dalje ne odustaje od stvaranja “snažne probosanske koalicije”, čiju okosnicu bi činile SDA, DF i SDP.
– Da tako kažem, jedna “semafor” koalicija, s tim da ne mislim da bi taj probosanski blok ušao tu da se bori dalje sa HDZ i SNSD. U ovom času imamo jedan momentum. Rusima ne ide dobro u Ukrajini, Dodik se smiruje, u velikoj mjeri je i hrvatski faktor smiren s ovim odlukama. Dakle, na liniji toga povući snažno naprijed BiH ka članstvu u EU, ka članstvu u NATO, ka stabilizaciji prilika – rekao je Izetbegović.