Nepažnja učesnika u saobraćaju, nepoštovanje saobraćajnih propisa, vožnja pod dejstvom alkohola, loši putevi, nedostatak adekvatne signalizacije, dovode do povećanja broja saobraćajnih nezgoda na području Semberije.
Vijesti da je “Teško povrijeđen vozač korse u Ljeljenči”, “Dvoje povrijeđenih u sudaru tri automobila”, “Teško povrijeđene dvije sestre u Majevičkoj ulici” i sl., na trenutak navedu na razmišljanje, ko, kako, zašto, ko je kriv!?
Dok se ljekari bore za život teško povrijeđenih, dok povrijeđeni prolaze teške dane u liječenju kako ne bi ostali invalidi, dok se njihovi najbliži suočavaju sa danima neizvjesnosti, drugi, koji su čuli, pročitali ili vidjeli šta se dogodilo, traže krivca, analiziraju, pa čak i politizuju. Svega po malo, a “crna hronika” prisutna svakodnevno.
Nažalost, nezgode, nesreće i tragedije, veoma brzo prethodne stavljaju u drugi plan, jer se događaju nove! Učesnici u saobraćaju upozoravaju gdje su potrebni semafori, bolje osvjetljenje, ležeći policajci, gdje je potrebno ukinuti nekoliko parking mjesta radi bolje preglednosti, a “nadležni” se ne oglašavaju.
Gradska vlast ima svoju nadležnost, a pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova svoju. Učesnici u saobraćaju nemaju nadležnost, ali imaju odgovornost! Odgovornost imaju i nadležni!
U Bijeljini već nekoliko godina postoji, a nadamo se i funkcioniše, Savjet za bezbjednost čiji je zadatak da identifikuje i rješava probleme u saobraćaju. Znamo da nema idealnog, da se svi problemi ne rješavaju u jednom danu, ali takođe znamo da je neophodno povesti računa da mnogo više odgovornosti pokažu i nadležni i učesnici u saobraćaju.
Traženje krivca ne rješava svakodnevne probleme, koje iznose stanovnici Majevičke ulice.
“U Majevičkoj evo već dvije godine svaki dan doživljavam i gledam užas! Primoran sam da prelazim na pješački prelaz kod Rajfajzen banke i znam stajati po nekoliko minuta jer nijedan vozaž ne želi stati dok pređem! Isto mi se dešavalo da me vozač sa jedne strane pusti, taman krenem da pređem, a sa druge strane se zaleti budala i onda, ili se vraćam nazad ili trčim da pređem…”, ispričao je za InfoBijeljina Mišo, koji inače živi u Majevičkoj ulici.
Ovo što kaže Mišo, mogu da kažu i stanovnici još nekoliko ulica u gradu. Do koga je? Samo vozača, pješaka, ili je i do nadležnih?!
Kojom dozvoljenom brzinom se treba voziti kroz grad, koje ulice su u kategoriji “ulice gdje se divlja automobilima”, da li je postavljena adekvatna saobraćajna signalizacija, gdje se “smiju” postaviti ležeći policajci, mogu li nadzorne kamere pomoći u ublažavanju probleme, mogu li se zaštiti invalidi koji više i ne znaju kuda mogu da se “provuku” sa invalidskim kolicima ili sa štakama, kako da rješimo probleme koji su problemi svih nas, probleme čije rješavanje bi trebalo da je u interesu svih nas?
Ovo su pitanja za nadležne, ali i za učesnike u saobraćaju, a učesnici u saobraćaju su i članovi Savjeta za bezbjednost saobraćaju!