FOTO: InfoBijeljina

BANjALUKA - BiH je u prošloj godini morala da plati 10,67 miliona maraka zbog nepovučenih odobrenih kredita, što je dva i po puta više nego godinu ranije.

U Ministarstvu finansija i trezora BiH kazali su “Glasu Srpske” da je u prošloj godini Evropskoj banci za obnovu i razvoj (EBRD) plaćen najveći iznos novca zbog neangažovanih sredstava i to 9,53 miliona maraka.
 
Pored toga Kreditnoj banci za obnovu iz Frankfurta (KfNj) isplaćeno je 560.000 maraka, dok je Međunarodnoj banci za obnovu i razvoj (IBRD) isplaćeno ne ime odobrenih, a neangažovanih kredita 580.000 maraka.
 
- BiH je tokom 2020. godine izmirila obaveza na ime troškova na neangažovana sredstva u iznosu od 4,12 miliona kredita i to EBRD-u 2,10 miliona, 1,26 miliona KfNj, a 760.000 maraka IBRD - kazali su u Ministarstvu finansija i trezora BiH.
 
Ekonomisti u Srpskoj ističu da na ovaj način BiH šalje poruku da je neozbiljna zemlja te da aplicira za kreditiranje projekata koje nije dobro pripremila.
 
- BiH već duži niz godina plaća interkalarnu kamatu, penale ili kaznene kamate, iz razloga što odobrena sredstva za projekte, najčešće, infrastrukturne, nisu povučena - rekao je ekonomista Zoran Popović.
 
Naglašava da je najveći problem, kada je riječ o projektima koje BiH kandiduje za finansiranje, to što nakon što budu odobreni, dođe do problema. Konkretno, kada je to u pitanju, isplivaju, na primjer, neriješeni imovinsko-pravni odnosi, nisu izmijenjeni regulacioni planovi ili neki treći element bez kojeg se u gradnju ne može ući.
 
- To je sve dovelo do toga da sa jedne strane znatno plaćamo više kaznenih kamata, zato što vlast sredstva nije aktivirala, a sa druge strane niko ne odgovara za to što se to iz godine u godinu dešava. Onaj koji nije pripremio projekat kako treba morao bi da bude kažnjen. Međutim, kod nas ljudi u vlasti, u ministarstvima i drugim resorima kažu da je to iznenađenje ili viša sila i da oni za to nisu krivi - rekao je Pavlović i dodao da njihov takav rad plaćaju upravo građani.
 
Bitno je naglasiti, tvrdi Pavlović, da kvalitet projekata koje BiH kandiduje za kredite treba da bude više puta provjeren i prije nego što budu odobrena sredstva.
 
- Ovako samo bacamo pare kroz prozor. Niko od toga koristi nema, a deset miliona maraka je moglo biti utrošeno za rješavanje problema socijalnih kategorija - zaključio je Pavlović.
 
Interkalarna kamata

Interkalarna kamata ili penali je kamata koja se plaća od strane onoga kome je kredit odobren, a on nije taj kredit aktivirao i povukao.
 
- Dakle, nije stavio u funkciju novac koji je odobren - naveo je Zoran Popović.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )