Kiša koja je padala proteklih sedmica izazvala je brojne probleme nadležnim službama, a glavobolje vlasnicima kuća jer su ih okružila klizišta, tako da nije isključeno da će, baš kao i u maju i avgustu prošle godine, ponovo doći do rušenja stambenih objek
Bilo je u danima iza nas čak i slučajeva da se ukućani isele jer se, kako su pojasnili, u njihovoj kući "nešto čuje".
Mnogo lokacija, gdje je tokom prošlogodišnje katastrofe došlo do pomjeranja tla, sanirano je, ali nisu sve jer za to nedostaje para. Kako ističu upućani, saniranje klizišta u prosjeku košta oko 300.000 marka.
Na području opštine Gradačac, gdje su tokom prošle godine uništeni ili oštećeni brojni domovi, u ovom momentu je registrovano više od 1.000 klizišta, a u protekle dvije do tri sedmice prijavljena su 32 nova.
"Dobar dio tih klizišta i dalje je aktivan. Mi smo na većini onih koji su ugrozili stambene objekte ili oštetili putnu komunikaciju interventno djelovali da bismo spriječili dalje posljedice", naglasio je Isam Sendić, šef Opštinske službe Civilne zaštite Gradačac.
Međutim, dodao je, u narednom periodu očekuje se da će doći do ponovnog aktiviranja jednog dijela klizišta, što će biti novi izazov za ovu službu.
"Mi smo imali problema i u februaru ove godine, kada je na novih 12 objekata proglašena totalna šteta, a 107 ih je u drugoj kategoriji, što znači da imaju oštećenja, dok je oko 200 u kategoriji tri, četiri ili pet - gdje su klizišta došla u neposrednu blizinu, tako da daljim širenjem može doći do nove štete, pa i do težih posljedica", kazao je Sendić.
Bajro Imširović, šef Služba civilne zaštite opštine Srebrenik, ispričao nam je da su u proteklih desetak dana imali prijavljena dva nova klizišta, a zbog jednog se porodica sama iselila iz kuće u kojoj se, kako su ispričali ukućani, "nešto čuje".
"Kod nas imate 360 stambenih objekata koji su direktno ugroženi od klizišta", naglasio je Imširović, koji je precizirao da se radi na rješavanju problema, ali da za to nedostaje novca, pošto za saniranje jednog klizišta u prosjeku treba oko 300.000 marka, što su ogromna sredstva.
Ljubo Petrović, načelnik opštine Osmaci, priča da imaju četiri velika klizišta, s tim što se u sanaciju jednog ulazi.
"Sada, poslije ovih kiša, nije bilo nekog rapidnog pogoršanja, ali to su klizišta koja nikada nisu definitivno ni stala", navodi Petrović, koji je dodao da su u tri naselja trenutno ugrožene četiri kuće.
Problema ima i u ostalim opštinama RS, a kada je riječ o najvećem gradu RS, kako poručuju iz Gradske uprave, u sanaciju 30 klizišta u prošloj i ovoj godini uloženo je dva miliona KM.
"Osim što je već urađeno tridesetak klizišta, radovi su u toku na dva u mjesnim zajednicama Debeljaci i Rekavice 1", kazao je Zoran Novaković, načelnik Odjeljenja za komunalne i stambene poslove i poslove saobraćaja u Gradskoj upravi Banjaluka.
Prema procjenama tog odjeljenja, da bi bila sanirana preostala klizišta na javnoj infrastrukturi potrebno je blizu tri miliona maraka.