Klimatske promjene, koje uzrokuju toplija ljeta sa niskim nivoom vlažnosti, sve više ugrožavaju agrar. Poljoprivredna proizvodnja ima izvjesnu budućnost samo na područjima koja je moguće navodnjavati.
U Semberiji se navodnjava oko 2.000 hektara oranica, a u izgradnju sistema Vlada Republike Srpske do sada je uložila više od 20 miliona maraka.
Porodica Lakić iz semberskog sela Batković uzgaja stotinak grla stoke. Obrađuju oko 300 dunuma, a uglavnom siju ratarske kulture. Stočnu hranu ne bi mogli proizvesti bez svakodnevnog navodnjavanja oranica.
- Imamo dva tifona, a pokrećemo ih na naftu i električnu energiju. Dio oranica navodnjavamo sistemom koji je Ministarstvo poljoprivrede izgradilo u našem selu. Suša prouzrokuje ogromne štete, a samo navodnjavanjem možemo spasiti usjeve – kaže Đorđe za portal InfoBijeljina.
Đorđev otac, Nikola podsjeća da je standardnim kukuzom zasijano 120 dunuma, a postrnim 140 dunuma.
- Nadamo se da će Vlada i resorno ministasrtvo nastaviti izgradnju sistema za navodnjavanje. To je najbolji i najpovoljniji način. A imajući u vidu klimatske promjene moraju se tražiti trajna rješenja – kaže Nikola.
Nadležni od 2018. godine ulažu značajna sredstva u izgradnju sistema za navodnjavanje, a semberski poljoprivrednici ih koriste besplatno.
Načelnik Odjeljenja za upravljanje sistemima za navodnjavanje u JU „Vode Srpske“ Savo Cvjetinović pojašnjava da se izgradnja sistema za navodnjavanje višestruko isplati.
- Pod sistemima za navodnjavanje je oko 510 hektara u Donjem Crnjelovu, oko 840 u Batkoviću i 500 hektara u Kojčinovcu. Glavnim projektom je predviđeno navodnjavanje 11.000 hektara. Navodnjavanje je izuzetno važno za Semberiju koja je naša najveća žitnica - kaže Cvjetinović za InfoBijeljinu.
Iz godine u godinu se povećava obim poljoprivrednog zemljišta koje je pokriveno sistemima za navodnjavanje, a sada se u Republici Srpskoj može navodnjavati oko 70.000 hektara oranica.