FOTO: agroklub

Ne postoji magična hrana koja će trenutno smanjiti nivo kortizola (hormon sresa), ali određene namirnice mogu smanjiti upale u telu i pomoći u regulisanju oslobađanja hormona stresa.

Ako ste se ikada osjećali pod stresom, znate da to zahtjeva danak, i psihički i fizički. Stres pokreće proizvodnju hormona kortizola, koji nas može ostaviti u stalnom stanju pripravnosti.
 
U odgovarajućim količinama, kortizol reguliše skoro svaki sistem u našem telu ako nivoi ostanu povišeni tokom dužeg vremenskog perioda.
 
Jedan od neželjenih efekata dugotrajnog visokog nivoa kortizola je povećanje telesne težine, posebno visceralne masti. To je mast koja okružuje organe, creva i jetru.
 
To dovodi do insulinske rezistencije, visokog krvnog pritiska, koronarne bolesti srca i dijabetesa tipa 2.
 
Pored toga, kortizol može oslabiti aktivnost ćelija povezanih sa imunitetom. Ovo smanjuje proizvodnju antitela i vremenom može oslabiti imuni odgovor tela.
 
Ne postoji magična hrana koja će trenutno smanjiti nivo kortizola, ali određene namirnice mogu smanjiti upale u telu i pomoći u regulisanju oslobađanja hormona stresa.
 
Zeleni čaj
 
Jedno naučno istraživanje pokazalo je da sastojak zelenog čaja može inhibirati enzime koji proizvode kortizol, što može smanjiti nivo hormona stresa.
 
Crvena paprika, kivi, citrusi i jagode
 
Sve ove namirnice su bogate vitaminom C, koji igra veliku ulogu u stabilizaciji nivoa kortizola.
 
Istraživanja su pokazala da nadbubrežne žlezde imaju visoku koncentraciju vitamina C, a ako jedete ove namirnice, one mogu blagotvorno da utiču na nadbubrežne žlezde i održavaju nivo kortizola u ravnoteži.
 
Banane, pomorandže, dinje, spanać, brokoli, slatki krompir i suve šljive
 
Višak kortizola može prouzrokovati da bubrezi izluče previše kalijuma, tako da ovi izvori hrane bogati kalijumom mogu da povrate te nivoe i smanje neželjene efekte koje dolazi sa stresom.
 
Kiseli kupus
 
Lactobacillus reuteri je probiotički mikrob koji se prirodno nalazi u gastrointestinalnom traktu ljudi, ali ga mnogi gube tokom vremena zbog lekova ili izlaganja određenim faktorima životne sredine.
 
Jedan od mnogih efekata Lactobacillus reuteri je uticaj na mozak da oslobađa oksitocin. Pomaže u smanjenju percipiranog stresa i smanjuje kortizol.
 
Lactobacillus reuteri se može naći u fermentisanoj hrani kao što je kiseli kupus.
 
Dijeta igra važnu ulogu u upravljanju simptomima stresa, ali je samo jedan deo slagalice. Glavni zadatak u smanjenju stresa je rad na svakodnevnim navikama kako bismo promenili odgovor tela na stresore oko nas.
 
Odvojite trenutak da preispitate svoje misli i emocije u vezi sa stresnim događajem, umesto da odmah reagujete. Ovo će uključivati parasimpatički ili smirujući odgovor mozga, a ne iniciranje impulsivnog odgovora.
 
Odlazak u krevet i buđenje u otprilike isto vreme svakog dana, pored osam sati sna, ključno je za smanjenje stresa. Ovo će regulisati ciklus melatonina i kortizola, koji su veoma važni za zdravlje, prenosi b92.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )