FOTO: infobijeljina.com

Kiša je posljednja nada za kukuruz koji će se oporaviti nakon jednoipomjesečne suše i tropskih temperatura. Na nekim parcelama je zakasnila.

Na nekim semberskim njivama pod kukuruzom kiša će značajno popraviti stanje, ali na zemljištima lošijeg kvaliteta na kojima nije primijenjena puna agrotehnika šteta je nepopravljiva.

Od atara do atara situacija je šarolika u zavisnosti od brojnih faktora, ali ključno je bilo navodnjavanje.

- Imamo kukuruza do visine koljena, izbacili metlicu i pomoći im nema. Ovi što su u boljoj fazi bili kiša je dobro došla. Bukvalno da nije pala kiša više od pedeset odsto proizvođača u Semberiji ne bi imali šta da oberu. Dala je neku nadu, ali jedan dio parcela nema se šta brati kasno je pala. Ogroman značaj ima tip zemljišta, vrijeme sjetve, izbor hibrida, ali kada suša dugo traje presudno je navodnjavanje - precizira Božidar Vasić, inženjer poljoprivrede iz Batkovića.

Prema njegovim riječima, na parcelama koje se navodnjavaju kiša koja je pala pun je pogodak i tu se mogu očekivati ozbiljniji i stabilniji prinosi.

- Bez navodnjavanja, ako ovako klima nastavi, proizvodnja je upitna. Imamo primjer kukuruza na dvije parcele jedna do druge, na   jednoj je navodnjavan na drugoj nije, razlika je 80 posto - ističe Vasić, koji savjetuje poljoprivrednicima postavljanje sistema kap po kap koji se pokazao kao najefikasniji, a ne iziskuje velike troškove.

Padavine je željno čekao i poljoprivrednik Radiša Marić iz Batkovića koji proizvodi ratarske i povrtarske kulture. Međutim, kišu je prošle nedjelje pratilo olujno nevrijeme pa je imao štete.

- Čekali smo da padne danima, ali vjetar je povaljao kukuruz, lego do zemlje skroz, biće manji prinos i teško će biti obaviti berbu. Oni koji su ostali uspravno njima će pomoći. Kiša je dobro došla i da uzoremo strnjike, zasadimo kupus, kao i lucerkama - kaže Marić za portal InfoBijeljina.

Još je rano govoriti o očekivanim prinosima kukuruza. Jedno je sigurno, da je suša potrajala kombajni u septembru ne bi imali zbog čega da ulaze na mnoge parcele jer kukuruza ne bi bilo ni za silažu, pa poljoprivrednici ne bi mogli da obezbijede hranu za stoku. Za razliku od kukuruza, proizvodnja povrća u Semberiji pokrivena je sistemima za navodnjavanje. Kiša ga je vratila u život jer su biljke bile izložene temperaturnim šokovima, kako na otvorenom, tako i u plastenicima. Kiša je natopila zemljište, pa su povrtari koji su jurili od parcele do parcele da ne zakasne sa navodnjavanjem, odahnuli. Padavine će im uštedjeti i vrijeme i novac, a sačuvati rod.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )